Wstecz

Ksiądz Jan Kaczkowski, Greta Garbo, Benny Hill. Oni odeszli w Wielkanoc

Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie, przypominające nam o męce, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa. Zmartwychwstanie symbolizuje również początek nowego życia i ma nieść nadzieję oraz wiarę w odrodzenie. Dla wielu rodzin to jednak czas, kiedy dotyka ich strata bliskich. W Wielkanoc odeszli m.in. ks. Jan Kaczkowski, artysta kabaretu Pirania Andrzej Kaczmarek oraz znany aktor dubbingowy Ryszard Nawrocki.

Andrzej Kaczmarek, Ryszard Nawrocki, Greta Garbi i ks. Jan Kaczkowski
fot. Jarosław Kubalski/Agencja Wyborcza.pl. Wojciech Surdziel/Agencja Wyborcza.pl, domena publiczna, Renata Dąbrowska/Agencja Wyborcza.pl

Powiązane artykuły

Umrzeć w Wielkanoc to dar Boży - zareagował papież senior Benedykt XVI, kiedy 27 marca 2016 roku, w Niedzielę Wielkanocną, w wieku 92 lat zmarła Matka Angelika. Zakonnica, która zmieniła kościól w USA i na świecie. Siostra Angelika była klaryską i założycielką amerykańskiego, katolickiego imperium medialnego EWTN, które nadaje 24 h na dobę i dociera do 225 mln gospodarstw w 140 krajach. Jej biografię czyta się jak fascynującą powieść.

Odeszli w Wielkanoc. Wychowała się w slumsach rządzonych przez mafię

- Przyszła siostra Angelica urodziła się jako Rita Antoinette Rizzo w rodzinie włosko-amerykańskiej 20 kwietnia 1923 w przemysłowym miasteczku Canton w stanie Ohio. Miała trudne dzieciństwo, gdyż tę część miasta, w której mieszkała, stanowiły slumsy – getto włoskich imigrantów, rządzone przez mafię „Czarną Rękę", wywodzącą się z Sycylii. Gdy dziewczynka miała 5 lat, rodzice rozwiedli się, matka zaś została niemal bez środków do życia, w dodatku cierpiała na depresję i manię samobójczą, i dość szybko to córka musiała się nią zaopiekować. W dodatku wcześnie zapadła na chorobę żołądka, które wywoływało w niej bolesne rany. Gdy po kilku latach została cudownie uzdrowiona, uznała, że z wdzięczności winna poświęcić się Bogu jako zakonnica - pisał o siostrze Angelice tygodnik "Niedziela".

Wiosenne porządki na cmentarzu. Jak umyć pomnik z granitu i jak usunąć wosk z nagrobka?

- Matka Angelika odniosła sukces tam, gdzie nie udało się to biskupom. Założyła i rozwinęła sieć dla katolików, którzy żyją swoją wiarą w życiu codziennym. Rozumiała ich potrzeby i dostarczała im pokarmu duchowego - mówił po jej śmierci abp Charles J. Chaput z Filadelfii.

Odeszli w Wielkanoc. Ksiądz, który emanował czymś nie do opisania

Dzień po śmierci Matki Angeliki, w Polsce, w rodzinnym domu w Sopocie, po wielu latach zmagań z chorobą nowotworową, odszedł ks. Jan Kaczkowski, twórca i dyrektor hospicjum w Pucku. Miał zaledwie 39 lat. Mimo chorby, do końca pracował dla podopiecznych hospicjum.

Zapamiętam go na zawsze jako duchownego, dla którego sutanna nie stała się gorsetem intelektualnym

- wspominał Radomir Szumełda, gdański polityk. - Każdy kto z nim rozmawiał, bez znaczenia, czy był wierzący czy też nie, czuł nieprawdopodobną siłę jego przekazu, słów, czynów. Ksiądz Kaczkowski emanował czymś nie do opisania, niedzisiejszą energią, którą zarażał ludzi dookoła. Jego odejście jest ogromną stratą nie tylko dla ludzi kościoła, ale dla wszystkich, dla których ważna jest miłość do drugiego człowieka.

Ks. Jan Kaczkowski. Mówił o sobie, że jest ekspertem od umierania, ale nie własnego

Odeszli w Wielkanoc. Nazywali go "Białym Aniołem"

Tego samego dnia żałoba dotknęła również świat polskiego sportu. W Warszawie, w wieku 80 lat, zmarł Edmund Piątkowski, rekordzista świata w rzucie dyskiem (1959 r.) i mistrz Europy (1958 r.).

Wspominaj bliskich na Odeszli.pl. Podpowiadamy krok po kroku, jak napisać wspomnienie o osobie zmarłej

- W pamięci kibiców starszego pokolenia sylwetka Edmunda Piątkowskiego jawi się najjaśniejszym blaskiem. Gdy w roku 1958 w Warszawie odbył się pierwszy mecz lekkoatletów Polski i USA na oczach 100 tysięcy widzów zapełniających Stadion Dziesięciolecia w nadkomplecie, olbrzymi miotacze amerykańscy wydawali się publiczności nadludźmi, a mający raptem 1,82 m wzrostu Piątkowski budził po prostu rozbawienie Amerykanów, chociaż minimalnie przegrał z Rinkiem Babką walkę o zwycięstwo w rzucie dyskiem (53,88 – 54,15). Rok później polski „karzełek" całkiem nieoczekiwanie przerwał 10-letnią dominację dyskoboli Stanów Zjednoczonych [...]. Dawni sympatycy królowej sportu nadali Piątkowskiemu pseudo „Biały Anioł" – z uwagi na kolor kostiumu warszawskiej Legii, w jakim zwykle występował na Memoriale Kusocińskiego, naówczas najlepszym mityngu lekkoatletycznym na świecie - pisał przegldasportowy.onet.pl.

W 1959 r. wygrał plebiscyt „Przeglądu Sportowego" - czytelnicy uznali go za najlepszego sportowca Polski

Odeszli w Wielkanoc. Dziennikarz muzyczny, artysta kabaretowy, mistrz dubbingu

W 2008 roku w Święta Wielkanocne zmarł w warszawskim szpitalu, w wieku 64 lat, dziennikarz muzyczny Janusz "Kosa" Kosiński, który od lat 60 związany był z Polskim Radiem.

- Trudno mi powiedzieć, że go wspominam, bo wydaje mi się, że Janusz jest cały czas obecny - mówił wówczas dziennikarz "Trójki" Paweł Sztompke.

Janusz Kosiński był członkiem Akademii Muzycznej Trójki, pracował też w Telewizji Polskiej, a w ostatnich latach związany był z Antyradiem.

Również w 2008 roku w Wielkanoc, w wieku 50 lat, odszedł Andrzej Kaczmarek, artysta kabaretu Pirania. - Dusza towarzystwa i dusza człowiek - mówili o nim przyjaciele.

W 2011 roku w Wielkanocny Poniedziałek media obiegła informacja o śmierci Ryszarda Nawrockiego, jednego z najlepszych głosów polskiego dubbingu. Użyczył głosu m.in. Królikowi w "Kubusiu Puchatku", Asteriksowi w filmowych wersjach przygód pary Gallów, Imperatorowi w "Gwiezdnych wojnach", podkładał również głos pod Aberfortha Dumbledore'a w filmach o Harrym Potterze. 

Odeszli w Wielkanoc. Wielka gwiazda Hollywood, która zmarła w samotności 

W Święta Wielkanocne 1990 roku w samotności odeszła wielka gwiazda kina Greta Garbo.

Była jedną z najbardziej nieszczęśliwych gwiazd Hollywood.

Przyszła na świat w Sztokholmie w niezamożnej rodzinie, dlatego skończyła tylko podstawówkę. Gdy pracowała w domu handlowym, poznała tam reżysera, który zatrudnił ją jako statystkę. To spotkanie odmieniło jej życie. Mając zaledwie 18 lat była już gwiazdą kina niemego w Szwecji, a potem wyjechała do USA. Role w filmach „Anna Christie", „Mata Hari" czy „Ludzie w hotelu" przyniosły jej światową sławę.

Rodzinne pikniki na cmentarzach zakrapiane alkoholem. Gdzie tak obchodzi się Wielkanoc?

Wielka aktorka obsesyjnie wręcz broniła jednak swojej prywatności, używała różnych nazwisk, nie chciała udzielać wywiadów, wchodziła w konflikty z reżyserami. W wieku 36 lat przeszła na aktorską emeryturę.

Zmarła samotnie na zapalenie płuc mając 84 lata.

Odeszli w Wielkanoc. Rozśmieszał miliony ludzi, zmarł samotnie przed telewizorem 

Samotna śmierć dotknęła także Benny Hilla, słynnego brytyjskiego komika i aktora. Zmarł 20 kwietnia 1992 roku w Wielkanocny Poniedziałek siedząc w fotelu przed telewizorem w swoim apartamencie pod Londynem. Przez kilka dni leżał martwy, zanim znalazł go jego agent.  Przyczyną śmierci był zawał spowodowany otyłością.

Zawsze twierdził, że nie dorósł jeszcze do małżeństwa, że nadal jest na to za młody. Od śmierci rodziców i rodzeństwa żył samotnie

Benny Hill nigdy się nie ożenił - zawsze twierdził, że nie dorósł jeszcze do małżeństwa, że nadal jest na to za młody. W przeszłości próbował jednak dwukrotnie założyć rodzinę, ale jego wybranki nie przyjęły oświadczyn. Od śmierci rodziców i rodzeństwa żył samotnie cierpiąc na depresję i otyłość.

Agnieszka Drabikowska