13.09.2024
Piękne kariery, ale też tragiczne finały. Gdzie spoczywają wybitni polscy sportowcy?
Na brak emocji fani sportu w 2024 roku nie mogą narzekać. Piłkarskie mistrzostwa Europy, a potem zmagania olimpijczyków na igrzyskach w Paryżu. Przy tej okazji często wspominamy sportowców i trenerów, których już z nami nie ma, a którzy na zawsze zostaną w naszej pamięci.
11.09.2024
23. rocznica zamachu na World Trade Center. Wśród ofiar byli Polacy
23. rocznica zamachu na World Trade Center. 11 września 2001 roku o 14.46 polskiego czasu pierwszy samolot terrorystów uderzył w północną wieżę WTC, a potem cały świat z przerażeniem oglądał relacje na żywo płonących na Manhattanie budynków.
26.08.2024
"Jako 16-letni chłopiec przeżyłem ogrom grozy. Widziałem setki mogił, które sam kopałem". Agnieszka Szydłowska wspomina wujka i dziadka powstańca
Babcia pożegnała ciemnowłosego mężczyznę, a po kilku tygodniach wrócił siwy facet, który nie wyglądał jak jej mąż - opowiada dziennikarka Agnieszka Szydłowska. Co widział i co przeżył jej dziadek, który poszedł do powstania chronić swojego 16-letniego syna?
23.08.2024
Słynne apaszki w grochy, czyli elegancki sznyt powstańców warszawskich
Powstańcy nosili je przede wszystkim z przyczyn czysto praktycznych, by osłaniać przed kurzem nos i usta, ale dodawały one również elegancji i bardzo podobały się kobietom. Apaszki powstańców warszawskich do dziś wywołują wiele emocji.
20.08.2024
"Ożywione" zdjęcie najmłodszej sanitariuszki w powstaniu warszawskim. I niezwykła historia autora fotografii
Uśmiechnięta dziewczynka z kokardką we włosach i opaską z czerwonym krzyżem na ramieniu - to zdjęcie jest z pewnością jednym z najsłynniejszych wykonanych podczas powstania warszawskiego. Technologia pozwoliła je teraz "ożywić" oraz przypomnieć niezwykłą historię jego autora.
08.08.2024
Wzruszony Szymon Majewski czyta list dziadka-powstańca. "Korzenie pamięci"
"Spełniam obowiązek dla ojczyzny nadal. Może Bóg da, że się zobaczymy. Jeśli zginę, to pamiętajcie: żadnych łez" - pisał do żony i dzieci siódmego dnia powstania warszawskiego Ignacy Łyskanowski, ps. Skiba. List ze łzami w oczach czyta teraz jego wnuk, Szymon Majewski.