Wstecz

Wspominaj bliskich na Odeszli.pl. Podpowiadamy krok po kroku, jak napisać wspomnienie o osobie zmarłej

Serwis Odeszli.pl umożliwia stworzenie unikalnego wspomnienia. Dla wielu osób barierą może być jednak obawa, że nie poradzą sobie z samodzielnym napisaniem opowieści o bliskich, którzy odeszli. Dlatego stworzyliśmy szczegółowy poradnik, jak skonstruować takie wspomnienie, co powinno się w nim znaleźć i od czego najlepiej zacząć.

Writing letter to a friend
Fot. Eerik / iStock

Powiązane artykuły

Aby stworzyć Miejsce Pamięci, konieczne jest uzupełnienie formularza z informacjami na temat osoby zmarłej.

Tworzenie Miejsca Pamięci na Odeszli.pl. Od czego zacząć

Na początek najważniejsze dane: imię i nazwisko, data urodzenia, data śmierci, miejsce spoczynku oraz opis/zawód zmarłej osoby.

Jeśli chodzi o tę ostatnią informację, mamy tu na myśli opis typu: aktor, lekarz, prawnik, powstaniec, Kochana Mama, babcia, ale także bardziej rozszerzone opisy, jak „fajny człowiek", „człowiek z pasją", „miłośnik zwierząt", „pasjonat fotografii" czy „najważniejsza osoba w moim życiu".

Opis może składać się z jednej lub kilku informacji, np.: „Mama, Babcia, lekarka, pasjonatka regionu", „Kochana Babcia", „Mąż, przyjaciel, fajny człowiek", „Kochany Brat, przyjaciel, Silny Człowiek".

Tworzenie Miejsca Pamięci na Odeszli.pl. Jak napisać wspomnienie

Na początek kilka ważnych zasad:

  • Wspomnienie nie musi być ani długie, ani górnolotne.
  • Wspomnienie może być wyłącznie cytatem, fragmentem wiersza lub nawet jednym osobistym zdaniem, które chcemy zadedykować danej osobie. I może wyglądać np. tak:

„Zmarli przyjaciele nie spoczywają w ziemi, ale żyją w naszych sercach: tak Bóg chciał, abyśmy nigdy nie byli sami" [ Aleksander Dumas, „Hrabia Monte Christo"].

Tego typu wspomnienie możemy zakończyć krótkim podpisem, np.:

„Żegnaj przyjacielu!

Pogrążony w smutku,

[i tutaj NASZE IMIĘ lub IMIĘ I NAZWISKO]"

  • Decydując się na szersze wspomnienie, tylko od nas zależy, czy chcemy podać np. okoliczności śmierci, czy też napisać o życiu zawodowym osoby, którą wspominamy. W zupełności możemy skoncentrować się wyłącznie na osobistych wspólnych chwilach i przeżyciach lub wyłącznie na życiu zawodowym, jeśli żegnamy np. osobę, z którą pracowaliśmy.
  • Możemy zamieścić wspomnienie w imieniu grupy osób – rodziny czy też grona osób z pracy zmarłego.

Np. „Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci [PANI/PANA…, DYREKTORA WYDZIAŁU…(tu pełna nazwa wydziału i instytucji)].

Składamy najszczersze kondolencje na ręce całej rodziny, bliskich i przyjaciół Pana Dyrektora.

Pracownicy [TU NAZWA INSTYTUCJI]."

Do takiego wspomnienia można oczywiście dodać krótki lub dłuższy opis życia zawodowego osoby zmarłej – jak długo pracowała/pracował w danej instytucji, być może była/był osobą zasłużoną dla tej instytucji, jakim była/był współpracownikiem i człowiekiem itp.

Jeśli jest to krótkie wspomnienie napisane w imieniu rodziny, może brzmieć np. tak:

„Z głębokim smutkiem zawiadamiamy o śmierci naszej ukochanej [BABCI, MAMY, SIOSTRY, CÓRKI]. Była dla nas wszystkich wspaniałą osobą i na zawsze pozostanie w naszych sercach.

Dziękujemy wszystkim, którzy tak licznie uczestniczyli w uroczystościach pogrzebowych.

Pogrążona w żalu Rodzina."

  • Aby napisać wspomnienie, nie musimy posiadać wyjątkowych umiejętności pisarskich ani wyszukiwać górnolotnych stwierdzeń. Pamiętajmy, że najpiękniejsze słowa płyną prosto z serca.

Tworzenie Miejsca Pamięci na Odeszli.pl. Jak krok po kroku skonstruować wspomnienie

  • 1. Wstęp

Nie obowiązują tu konkretne reguły, tylko od Was zależy, jak chcecie rozpocząć tę opowieść. Podpowiadamy kilka propozycji pierwszych zdań wspomnienia:

„Mój ukochany Tata urodził się 18 czerwca 1949 roku w Krakowie. Tam dorastał i tam spędził całe swoje życie – prywatne i zawodowe. Był nauczycielem. Kochał ten zawód, a uczniowie go uwielbiali."

„Moja ukochana Babcia odeszła 20 września 2023 roku po ciężkiej chorobie. Była wspaniałą kobietą, byłam z nią bardzo związana."

„Żegnamy dziś naszego Dziadka, wielkiego pasjonata regionu, prawnika, a przede wszystkim wspaniałego człowieka."

  • 2. Rozwinięcie

We wspomnieniu możemy opisać wiele rzeczy – nie musimy wcale sięgać do rodzinnych archiwów czy przepytywać członków rodziny oraz współpracowników zmarłej osoby – piszmy o tym, co sami zapamiętaliśmy, jakie sami mamy wspomnienia i jakie ważne cechy, pasje czy osiągnięcia zawodowe naszego bliskiego chcemy przekazać światu. 

Co konkretnie możemy opisać we wspomnieniu?

  • Nasze pierwsze spotkanie z daną osobą – jak je zapamiętaliśmy.
  • Czego się od niej nauczyliśmy – być może była naszą inspiracją.
  • Karierę zawodową tej osoby, jej osiągnięcia.
  • Pasję danej osoby – czym się zajmowała, czemu poświęciła większość życia.
  • Krótki życiorys.
  • Jak zapamiętamy daną osobę.
  • Zabawną historię związaną z daną osobą, jakieś osobiste wspomnienie, nawet anegdotę.
  • Jak dana osoba chciała zostać zapamiętana.
  • 3. Zakończenie

Nasze wspomnienie możemy zakończyć również na wiele sposobów. Można użyć cytatu lub fragmentu wiersza, napisać po prostu „Żegnaj" czy „Będzie mi Ciebie bardzo brakowało".

Pamiętajmy jednak, aby trzymać się faktów i nie zawierać we wspomnieniu niesprawdzonych historii, a także aby nie przedstawiać zmarłych w niekorzystnym świetle.

  • 4. Zdjęcia

Do Waszego wspomnienia możecie dołączyć zdjęcia – tutaj również nie ma szczególnych wymagań, mogą być to zdjęcia z różnych okresów życia zmarłej osoby, a nie tylko takie wykonane w ostatnim czasie.

Tworzenie Miejsca Pamięci na Odeszli.pl. Szczegóły techniczne

Wspomnienia o Waszych bliskich publikować można w naszym serwisie w tzw. Miejscu Pamięci.

Aby opublikować wspomnienie, trzeba się najpierw zarejestrować na stronie i stworzyć swoje indywidualne konto.

Posiadając już konto, można zacząć tworzyć wiele Miejsc Pamięci i wspominać bliskich, przyjaciół, którzy odeszli.

Wszystkie wspomnienia będą powiązane z Waszym kontem – jeśli użytkownik wejdzie w jeden z Waszych wpisów, domyślnie będzie mógł zobaczyć również Wasze pozostałe wspomnienia.

Agnieszka Drabikowska