27.05.2024
Wsparcie w żałobie, uwspólnienie doświadczeń - sens i możliwe sposoby tworzenia wspomnień o zmarłych bliskich
Jedną z form upamiętnienia bliskich zmarłych jest stworzenie naszej prywatnej opowieści albo impresji o nich. Jak się do tego zabrać? Czemu ma służyć takie wspomnienie? Jaką formę może przybrać?
20.05.2024
Czy żałobę powinniśmy postrzegać jako chorobę? A może jest sposób, aby zaprzyjaźnić się ze śmiercią?
Instytut Dobrej Śmierci zaprasza 22 i 23 maja do Teatru Komuna na wykład i warsztaty z duńskim badaczem dr. Peterem Lundem. To jeden z najciekawszych głosów w międzynarodowym dyskursie naukowym o psychologii i socjologii żałoby.
22.04.2024
Jak cmentarz żydowski w Bielsku-Białej stał się Tajemniczym Ogrodem
Czy cmentarze mogą stać się zielonymi płucami miasta? W Bielsku-Białej udowodniono, że tak, a w cały proces decyzyjny włączono mieszkańców miasta. Dziś w Tajemniczym Ogrodzie stworzonym w niegrzebalnej części urokliwego kirkutu odbywają się zajęcia dla dzieci, warsztaty land artu, spotyka się młodzież i artyści.
25.03.2024
Ksiądz Jan Kaczkowski, Greta Garbo, Benny Hill. Oni odeszli w Wielkanoc
Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie, przypominające nam o męce, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa. Zmartwychwstanie symbolizuje również początek nowego życia i ma nieść nadzieję oraz wiarę w odrodzenie. Dla wielu rodzin to jednak czas, kiedy dotyka ich strata bliskich. W Wielkanoc odeszli m.in. ks. Jan Kaczkowski, artysta kabaretu Pirania Andrzej Kaczmarek oraz znany aktor dubbingowy Ryszard Nawrocki.
22.03.2024
Jest takie miejsce, gdzie w Wielkanoc cała wieś toczy bój o piłkę... wypełnioną winem. Zwycięzca zanosi ją na cmentarz
To nie tylko gra przypominająca dzikie rugby, ale także mająca co najmniej 300 lat tradycja. Mieszkańcy małej wioski w Gruzji czekają na ten dzień cały rok. Ten kto wygra, dostąpi zaszczytu zaniesienia trofeum na cmentarz.