Wstecz

Pere-Lachaise - najsłynniejszy cmentarz świata

Co łączy Fryderyka Chopina, Honore de Balzaca, Jeana de La Fontaine'a i Moliera z Jimem Morrisonem, Edith Piaf, Marcelem Proustem i Oscarem Wilde'em? Wszyscy oni spoczęli na cmentarzu Pere-Lachaise w Paryżu - bez wątpienia najsłynniejszej nekropolii na świecie.

Grób Fryderyka Chopina na cmentarzu Pere-Lachaise w Paryżu
shutterstock

Powiązane artykuły

Cmentarz Père-Lachaise (Cimetière du Père-Lachaise) to ogromna nekropolia zajmująca prawie 44 hektary powierzchni. To czyni go jednocześnie jednym z największych terenów zielonych w stolicy Francji. Cmentarz znajduje się we wschodniej części Paryża (stąd też znany jest jako „cmentarz wschodni") między 11. a 20. Dzielnicą. Od zachodu graniczy z Boulevard de Ménilmontant, od północy z Avenue Gambetta, a od wschodu z Rue des Rondeaux. Główne wejście (jedno z pięciu) znajduje się przy pierwszej z tych arterii.

Cmentarz jest tłumnie odwiedzany przez turystów z całego świata – szacuje się, że każdego roku zjawiają się tam ponad trzy miliony osób. Co je przyciąga do tej nekropolii?

Père-Lachaise – kto jest tam pochowany?

Cmentarz Père-Lachaise jest miejscem spoczynku wielu znanych i podziwianych artystów: pisarzy, muzyków, aktorów. I to właśnie oni są największym magnesem przyciągającym tłumy w to miejsce.

Cmentarz Pere-Lachaise - grób Jima Morrisona. fot. Shutterstock

Wśród mogił znajdziemy tu np. groby takich pisarzy, jak Honore de Balzac (spoczywa z żoną, polską szlachcianką Eweliną Hańską), Guillaume Apollinaire, Molier, Marcel Proust, Oscar Wilde. Leżą tu malarze - Amadeo Modigliani (z partnerką Jeanne Hébuterne), Max Ernst, Jean-Baptiste-Camille Corot, Eugène Delacroix, Camille Pissarro, Jean-Auguste-Dominique Ingres. Są groby piosenkarzy i aktorów: Gilberta Bécaud , Edith Piaf , Yves'a Montanda z żoną Simone Signoret, Marcela Marceau , Sarah Bernhardt, Jima Morrisona . Zwiedzający natkną się na mogiły amerykańskiej tancerki Isadory Duncan i greckiej śpiewaczki operowej Marii Callas . Swoją bogatą reprezentację mają na Père-Lachaise kompozytorzy: Fryderyk Chopin, Gioacchino Rossini, Vincenzo Bellini, Georges Bizet, Luigi Cherubini, Stéphane Grappelli. Leżą tu też tacy filozofowie, jak Pierre Bourdieu i Auguste Comte.

Jak założyć Miejsce Pamięci w serwisie Odeszli.pl? (instrukcja tutaj )

Prawdopodobnie najbardziej popularnym celem odwiedzin jest mogiła Jima Morrisona, zmarłego w Paryżu wokalisty amerykańskiego zespołu The Doors. Odwiedzający tłumnie pielgrzymują też do miejsc spoczynku Balzaca, Moliera, Piaf, Bizeta oraz Fryderyka Chopina.

Poza Chopinem na cmentarzu Père-Lachaise spoczywają też inni Polacy, m.in. generałowie Jarosław Dąbrowski i Józef Wysocki, pisarka Klementyna Hoffmanowa, pierwszy polski astrofizyk Adam Prażmowski. Jest tu też serce hrabiny Marii Walewskiej, faworyty cesarza Napoleona Bonapartego. A 3 maja 2006 roku w Alei Kombatantów odsłonięto ufundowany przez władze polskie strzelisty pomnik „Polakom poległym za Francję".

Père-Lachaise – skąd się wzięła nazwa cmentarza?

Nazwa cmentarza wywodzi się od imienia jezuity, żyjącego w XVII wieku ojca François d’Aix de Lachaise, francuskiego jezuity nazywanego potocznie „Père Lachaise" (ojciec Lachaise). Duchowny był spowiednikiem króla Francji Ludwika XIV. Musiał wiernie służyć monarsze, bo ten z wdzięczności podarował mu okazałą willę Mont-Louis z przylegającymi do niej rozległymi ogrodami. Właśnie na terenie owych ogrodów w 1804 roku, niemal 100 lat po śmierci ich właściciela, Napoleon Bonaparte polecił wytyczyć architektowi Alexandre'owi-Théodore'owi Brongniart nową nekropolię.

Jak napisać wspomnienie w Miejscu Pamięci na Odeszli.pl? (czytaj tutaj )

Niestety, początkowo cmentarz nie cieszył się popularnością wśród paryżan. A to z powodu położenia – z dala od centrum miasta w biednej okolicy. Innym argumentem przemawiającym przeciwko Père-Lachaise był fakt, że nie został on poświęcony przez duchownych katolickich, co dla wiernych miało niebagatelne znaczenie. Z tych powodów w roku założenia cmentarza pochowano tam zaledwie 13 osób.

Aby spopularyzować nekropolię, jeszcze w tym samym roku przeniesiono tam prochy dwóch wielkich pisarzy - Jeana de La Fontaine’a i Moliera, a w 1817 roku - popularnych średniowiecznych kochanków Abelarda i Heloizy. Te transfery podziałały na paryżan niczym czarodziejska różdżka - w 1830 roku na Père-Lachaise znajdowało się już ponad 33 tysiące grobów. Cmentarz był powiększany pięć razy: w 1824, 1829, 1832, 1842 i 1850 roku. Pochowanych jest tam ponad milion osób różnych wyznań i narodowości. A rozległy teren nekropolii - porośnięty parkową roślinnością – stał się też popularnym miejscem spacerów paryżan.