Wstecz

Na pogrzeb nie tylko na czarno

Smutna, ale i podniosła uroczystość, jaką jest pogrzeb, wymaga odpowiedniej oprawy, co dotyczy też ubioru. Strój musi być skromny, schludny, a przede wszystkim utrzymany w ciemnym kolorze.

Na pogrzeb tradycyjnie ubieramy się w czerń.
Shutterstock

Powiązane artykuły

Ostatnie pożegnanie to jeden z najtrudniejszych momentów: pełen smutku, żalu, przepełniony rozpaczą bliskich. Moment bardzo podniosły, wymagający odpowiedniej oprawy, także właściwego ubioru. Na pogrzebie bowiem – podobnie jak np. w świątyniach, w pracy, w filharmonii – też obowiązuje dress code. Stosowanie się do niego jest niezwykle ważne, wyraża bowiem solidarność z pogrążoną w smutku i żałobie rodziną zmarłego, ale i świadczy o szacunku wobec pozostałych uczestników uroczystości. Pogrzebowy dress code określa nie tylko kolor stroju, ale i jego krój.

Na pogrzeb nie tylko czerń

Kolorem żałoby w polskiej kulturze jest tradycyjnie czerń. To barwa najbardziej „bezpieczna" na pogrzebie – najlepiej oddaje smutny i podniosły charakter uroczystości ostatniego pożegnania. Zgodnie więc z żałobnym dress codem, w czerń powinna być ubrana najbliższa rodzina zmarłego. W stroje w takim właśnie kolorze należy się ubierać także w okresie żałoby, który, w zależności od stopnia pokrewieństwa ze zmarłym, wynosi od pół roku w przypadku śmierci rodziców lub rodzeństwa, do roku i sześciu miesięcy w przypadku opłakiwania współmałżonka.

Dalsza rodzina zmarłego oraz przyjaciele i sąsiedzi mogą, ale nie muszą, na pogrzeb przyjść ubrani w czerń. Nie popełnią faux pas, jeśli wybiorą stroje w innych kolorach, ale pod warunkiem, że będą to odcienie ciemne i stonowane. Odpowiednie będzie więc ubranie granatowe, grafitowe, brązowe, ciemnoszare. Ważne, by kolory nie były krzykliwe i zbyt jasne, czyli takie, które mocno rzucałyby się w oczy. Najlepiej też, by ubrania były jednokolorowe i pozbawione wzorów.

W co się ubrać na pogrzeb?

Poza kolorem, niezwykle istotny jest sam krój ubrania. Kobiety, udając się na pogrzeb, powinny raczej wybierać między garsonką, sukienką i garniturem. Sukienki i spódnice muszą sięgać za kolano. Zgodnie z dress codem nie mogą być zbyt obcisłe, za krótkie czy wydekoltowane, bo to niestosowne do okazji. Sukienki powinny zakrywać ramiona – najlepiej, by miały rękaw typu trzy czwarte. Należy do nich założyć czarne rajstopy, których grubość trzeba dobrać do pogody. Im zimniej, tym powinny być grubsze. Jeśli na pogrzeb chcemy iść w spodniach, wybierzmy te zaprasowane w kant, sięgające do kostek. Można do nich dobrać jedwabną koszulę lub koronkową bluzkę pod warunkiem, że nie będzie prześwitująca. Do tego buty – koniecznie zakrywające palce oraz pięty i niezbyt wysokie. Najwłaściwsze będą 7-centymetrowe obcasy. Nie chodzi tylko o wygodę, ale o skromny charakter uroczystości. Z tego też względu nie należy szaleć z dodatkami. Te powinny być bardzo dyskretne: wystarczą delikatne kolczyki lub sznur pereł. Do całości można dobrać kapelusz bądź toczek w ciemnym kolorze, który powinien nadać całej stylizacji jeszcze bardziej eleganckiego charakteru.

Mężczyźni mają zdecydowanie mniej problemów przy doborze pogrzebowego stroju. Wystarczy, że na taką uroczystość ubiorą „jedynie" dobrze skrojony, oczywiście ciemny, garnitur, pod marynarkę założą białą koszulę a do niej czarny krawat. Do całości należy jeszcze dobrać czarne buty, koniecznie dobrze wypastowane. Jeśli wybierać dodatki, to bardzo oszczędne. Zegarek w zupełności wystarczy.

Jak założyć Miejsce Pamięci w serwisie Odeszli.pl? (instrukcja tutaj )

Jak się ubrać na pogrzeb latem? Jak się ubrać zimą?

Sprawa odpowiedniego ubioru na pogrzeb komplikuje się jeśli weźmiemy pod uwagę porę roku. Zwłaszcza upalna, letnia aura sprawia, że łatwo popełnić okolicznościowo-modowe faux pas.

Mężczyźni nie mają wyboru, muszą przyjść na pogrzeb w garniturze. Nie wypada ubierać koszuli z krótkim rękawem lub sandałów. Pogrzebowy dress code tego nie wybacza.

Panie mogą wybrać sukienkę, która zakrywa ramiona i sięga za kolano. Muszą jednak do niej dobrać cienkie ciemne rajstopy oraz buty zakrywające palce i pięty. Jako dodatek dobrze sprawdzą się okulary przeciwsłoneczne, ale koniecznie w eleganckiej, stonowanej oprawie.

Zimą w przypadku mężczyzn sytuacja pozostaje niezmienna – najodpowiedniejszy na pogrzeb będzie garnitur, do którego powinno się założyć elegancki, wełniany płaszcz. Kobiety mogą otulić się płaszczem albo kurtką – zgodnie z dress codem musi być ona w ciemnym kolorze, podobnie jak czapka i szalik. Panowie muszą uroczystość przetrwać w eleganckich butach, sięgających do kostki, panie mogą założyć czarne kozaki.

Wszystkich obowiązuje generalna zasada: niezależnie od pory roku, strój musi być schludny, elegancki i dobrze uprasowany. Ma oddawać nastrój uroczystości pogrzebowej. W przypadku ostatniego pożegnania doskonale sprawdza się dewiza: im mniej, tym lepiej. Warto wybierać proste, klasyczne kroje i być oszczędnym w doborze dodatków. Ma być elegancko, ale jednocześnie skromnie.

Jak napisać wspomnienie w Miejscu Pamięci na Odeszli.pl? (czytaj tutaj )

Pogrzebowy dress code w pigułce

Podsumowując, ubranie na pogrzeb musi być w ciemnym kolorze, ale niekoniecznie czarne. Czerń jest jednak obowiązkowa dla najbliższej rodziny zmarłego.

Mężczyźni, niezależnie od pogody, na pogrzeb muszą się ubrać w garnitur – zimą wkładają na niego wełniany płaszcz. Kobiety mogą wybrać garsonkę, sukienkę lub spódnicę. Sukienka i spódnica muszą sięgać za kolano. Sukienki dodatkowo powinny zakrywać ramiona i dekolt.

Obuwie: panowie eleganckie, (koniecznie) wypastowane buty, panie – zakrywające palce i pięty, także latem.

Dodatki skromne

A w co się nie ubierać na pogrzeb? Niestosowne są stroje w rzucających się w oczy kolorach i wzorach, sandały i inne buty z odkrytymi palcami i piętami, krzykliwe dodatki, duże dekolty, krótkie spódniczki, wysokie buty, transparentne bluzki, krótkie spodenki, koszule z krótkim rękawem.