Śmierć bliskiej osoby to niezwykle trudny moment w życiu każdego z nas. Czasem potrzeba lat, by nauczyć się żyć z pustką, jaką pozostawił po sobie zmarły. Często najtrudniej zabrać się za porządkowanie pozostawionych przez niego rzeczy. Jednak prędzej czy później przychodzi moment, gdy trzeba zająć się tym, co zostało. Warto jednak dać sobie na to tyle czasu, ile potrzebujemy . O ile możemy sobie na takie oczekiwanie pozwolić. Czasem do szybkich porządków zmusza nas sytuacja np. konieczność opróżnienia mieszkania. Warto wówczas sięgnąć po wsparcie bliskich.
Należy jednak pamiętać, że porządkowaniem rzeczy i podejmowaniem decyzji o ich losach mogą zająć się wyłącznie osoby, które – zgodnie z wolą zmarłego – mają do nich prawo. Czyli spadkobiercy .
Co zrobić z ubraniami? Wyrzucić, oddać, sprzedać?
Porządkowanie rzeczy najlepiej zacząć od ubrań. Dobrze w tym celu przygotować trzy pojemniki. Do pierwszego wrzućmy odzież, która nie nadaje się już do użytku, do drugiego taką, która jeszcze może komuś posłużyć, a do trzeciego - najbardziej wartościową, którą możemy odsprzedać.
Rzeczy z pierwszego pojemnika możemy wyrzucić do kosza na śmieci zmieszane. Umieszcza się tam wszystkie ubrania, niezależnie od tego, z jakich tkanin są wykonane. Do kosza wyrzućmy też bieliznę osoby bliskiej.
Odzież z drugiego pojemnika najlepiej oddać potrzebującym. Spróbujmy do nich dotrzeć pocztą pantoflową. Zapytajmy znajomych i członków rodziny, czy znają kogoś, kto potrzebuje takiej pomocy. Innym sposobem może być skontaktowanie się z lokalnym ośrodkiem pomocy społecznej, który pomoże wskazać najbardziej potrzebującą rodzinę, albo innym ośrodkiem pomocowym, opiekującym się samotnymi matkami lub bezdomnymi. Ubrania, obuwie lub pościel można też wrzucić do kontenerów do tego przeznaczonych, albo poszukać informacji o firmach, które takie rzeczy odbierają bezpośrednio spod domów lub bloków.
Odzież z trzeciego pojemnika można sprzedać. Dotyczy to szczególnie wartościowych ubrań i dodatków. Można wystawić je na lokalnych portalach ogłoszeniowych lub ogólnopolskich platformach sprzedażowych.
Ale jeśli nie chcemy oddawać ubrań obcym, możemy przekazać je członkom rodziny. Ważne jednak, by do niczego się zmuszać i samodzielnie decydować o tym, co chcemy zrobić z rzeczami zmarłego. Nie należy przy tym ulegać zabobonom. Niegdyś uważano, że ubrania po zmarłym trzeba spalić. Nie wolno ich było nosić, bo to miało ściągać nieszczęścia. Na szczęście od tych przesądów już się odchodzi.
Zdjęcia na pamiątkę, płyty i książki na sprzedaż lub do biblioteki
Po ubraniach, warto zająć się następnymi rzeczami: albumami ze zdjęciami, płytami, książkami. Te pierwsze najlepiej zostawić. To piękna pamiątka, do której można wielokrotnie wracać. Najczęściej dobrze się kojarzą i są zapisem najpiękniejszych wspomnień.
Książki lub płyty, jeśli nie będziemy z nich korzystać, można oddać znajomym lub członkom rodziny. Te pierwsze chętnie przyjmą też biblioteki, a jeśli są wartościowe, możemy je oddać do antykwariatu. Zawsze, jeśli mamy wątpliwości lub nie wiemy, co zrobić z konkretnymi rzeczami, możemy dać ogłoszenie na regionalnym portalu lub na grupach ogłoszeniowych np. na Facebooku. Na pewno znajdą się fani starych płyt, konkretnych autorów książek, gier, którzy chętnie na własną rękę odbiorą te rzeczy. Co do mebli oraz sprzętu RTV i AGD - jeśli są stare i bezwartościowe, a nie mamy komu ich przekazać, można oddać do punktów zajmujących się selektywną zbiórką odpadów. Nie wiąże się to z żadnymi opłatami, ale trzeba je dostarczyć na własną rękę.
Dokumenty do sprawdzenia, biżuteria z pokolenia na pokolenie
Najwięcej czasu powinniśmy poświęcić przeglądaniu dokumentów i biżuterii. Dokumenty pozwolą ocenić, czy osoba zmarła korzystała z konkretnych usług, czy miała jakieś zobowiązania, które należy uregulować. Wśród nich mogą się też znaleźć: akt urodzenia, akt małżeństwa, świadectwa szkolne, dowody wykupienia polis ubezpieczeniowych. Warto ocenić, które dokumenty mogą się jeszcze przydać, a których można się już pozbyć. Na wszystkich będą jednak dane osobowe, więc nie należy wyrzucać ich do kontenerów na śmieci. Najlepiej zniszczyć je w niszczarce. Jeśli nie mamy dostępu do takiego sprzętu, można skorzystać z usług firm, które zajmują się niszczeniem dokumentacji. Albo samemu podrzeć na drobne kawałki, ewentualnie spalić papiery w kominku.
Dużą uwagę powinniśmy poświęcić biżuterii. To mogą być rzeczy bardzo wartościowe – zarówno materialnie, jak i sentymentalnie. Biżuterię możemy zachować, by kiedyś przekazać naszym dzieciom, możemy przerobić na inną, która pozwoli nam w lepszy sposób zachować pamięć o zmarłych. A jeśli uznamy, że nam się nie przyda, najlepiej ją odsprzedać.
Porządki po zmarłym - przyda się profesjonalna pomoc
Jeśli nie wiemy, jak zabrać się za sprzątanie, nie umiemy sobie z tym poradzić emocjonalnie, najlepiej poprosić o pomoc kogoś z rodziny lub wynająć firmę, zajmującą się profesjonalnym sprzątaniem po zmarłych. Takie firmy utylizują rzeczy codziennego użytku, sprzątają, dezynfekują, pomagają w pozbyciu się niepotrzebnych rzeczy.