Wstecz

Czysty grób bez wysiłku - jak to zrobić?

Mieszkasz z dala od grobów najbliższych, a chcesz, by były zadbane nie tylko "od święta"? Pracujesz non stop, albo chorujesz i nie masz czasu ani siły, by posprzątać kwaterę rodzinną na odległym cmentarzu? Specjalistyczna firma zrobi to za ciebie

Staramy się regularnie odwiedzać groby najbliższych, na regularne sprzątanie nagrobków często nie ma już czasu
Shutterstock

Powiązane artykuły

Tym, aby cmentarne nagrobki naszych najbliższych były czyste i zadbane, do tej pory zwyczajowo zajmowaliśmy się – i często nadal się zajmujemy – sami: podczas wizyt na nekropoliach myjemy kamienne elementy pomników, zamiatamy ścieżki wokół, sadzimy kwiaty, albo wymieniamy te stojące w wazonach. Aby pamięć o tych, którzy odeszli, trwała jak najdłużej, zapalamy świeczki i znicze.

Jeszcze do niedawna utrzymanie nagrobka rodzinnego w czystości i ładzie nie nastręczało większych problemów. Wszystko dlatego, że z reguły mieszkaliśmy w promieniu kilku-, kilkunastu kilometrów od nekropolii i częste odwiedziny grobów nie były szczególnym wyzwaniem. Jednak dziś, kiedy – m.in. w poszukiwaniu pracy – często zmieniamy miejsce zamieszkania i odkrywamy własną ostoję z dala od rodzinnego matecznika, czasami za granicą, systematyczne odwiedziny cmentarzy stają się coraz trudniejsze. Ale zdarza się i tak, że na osobistą opiekę nad rodzinnym miejscem spoczynku trudno nam sobie pozwolić z powodu wielu obowiązków zawodowych, choroby lub podeszłego wieku.

Właśnie z myślą o tych, którzy nie mogą regularnie i często porządkować nagrobków, z pomocą przychodzą firmy, które wyspecjalizowały się w opiece nad miejscami spoczynku naszych bliskich.

- Zgłaszają się do nas zarówno ludzie, którzy już nie mają tyle siły, aby regularnie odwiedzać kwatery bliskich, ale też klienci, którzy mieszkają daleko i byłoby im trudno dbać o porządek na grobie rodzinnym – mówi Krzysztof Mazur z firmy Emka Plus z Warszawy.

- Często jest tak, że za sprzątanie grobów swoich dziadków płacą wnuki, którzy sami nie mają na to czasu, ale w ten sposób chcą wyręczyć swoich rodziców – dodaje Ewa Tarnowska z firmy Eve ze Szczecina.

Co możemy zlecić?

W ofercie takich firm, jak Emka Plus i Eve jest m.in. sprzątanie (np. z opadniętych z drzew liści) i mycie grobów, składanie kwiatów i zapalanie zniczy. Jeżeli zechcemy, wykonawca złoży wizytę przy dawno nieodwiedzanym grobie, a zaniedbany nagrobek podda renowacji.

Można też zamówić sprzątanie grobu po pogrzebie: niedługo po ostatnim pożegnaniu osoby bliskiej, pracownicy firmy sprzątającej nekropolie usuną za nas uschnięte i zwiędłe wiązanki kwiatów oraz wieńce, zmiotą liście i patyki opadłe z okolicznych drzew, wyrzucą wypalone i popękane znicze, wyrwą chwasty, a kwiaty, które są jeszcze w dobrym stanie – z powrotem ułożą na grobie.

Możemy zamówić opiekę jednorazową lub całoroczną. W tym drugim przypadku grób odwiedzany jest w ustalonych terminach i tak często, jak tylko chcemy. – Najczęściej nasi klienci zamawiają pakiet czterech odwiedzin w roku: przed Wielkanocą, latem, oraz przed dniem Wszystkich Świętych i Bożym Narodzeniem – mówi Krzysztof Mazur.

- Chętnie zamawiane jest też układanie na grobach samych wiązanek i zapalanie zniczy – mówią właściciele firm sprzątających. – Klienci wybierają taką usługę na przykład w rocznicę śmierci albo przed imieninami osoby zmarłej. Ale są też tacy, którzy płacą za systematyczne zapalanie świeczek, na przykład raz w tygodniu.

Czasami klienci zlecają większe prace - montaż albo naprawę przygrobowych ławek, konserwację tabliczek nagrobnych, odnawianie liter na pomnikach, a nawet projektowanie i wykonanie grobu zielonego.

Ale dbanie o wygląd grobu możemy powierzyć już nie tylko firmie specjalizującej się w sprzątaniu. Niszę na rynku dostrzegli właściciele zakładów pogrzebowych i również oni coraz chętniej włączają do swojej oferty taką usługę.

Jak to działa?

Co trzeba zrobić, aby zamówić sprzątanie grobu? Pierwszym krokiem jest zazwyczaj wypełnienie formularza na internetowej stronie firmy. Po wybraniu usługi i jej opłaceniu, w wyznaczonym czasie pracownicy wykonujący zadanie udają się na cmentarz, aby wypełnić powierzoną misję. Po robocie fotografują uprzątniętą kwaterę i wysyłają zamawiającemu zdjęcia pocztą elektroniczną, jako dowód zrealizowania usługi.

Ile to kosztuje?

Większość firm zajmujących się opieką nad grobami oferuje dwojaki system rozliczenia. Pierwszym jest opłata za każdorazową usługę, drugim – system opłat abonamentowch.

W pierwszym przypadku klient zamawia konkretną pracę przy grobie, np. umycie oraz wypolerowanie nagrobka wraz z wymianą kwiatów. Koszt jest uzależniony od rodzaju zamawianej usługi. Przykładowo, za sprzątanie po pogrzebie trzeba zapłacić od 40 do nawet – 110 zł. Porządkowanie grobu „na Wszystkich Świętych” to wydatek 200 zł. Jednorazowe sprzątanie pomnika poza okresem przedświątecznym kosztuje od 30 do 60 zł. - Ale jeżeli grób jest stary i bardzo zapuszczony, to na jego czyszczenie trzeba wydać od 150 do nawet 400 złotych - zastrzega Ewa Tarnowska. - Wtedy mamy pewność, że tak szybko nie zarośnie, więc mamy spokój na kilka lat.

Abonament zawierający porządkowanie pomnika cztery razy w roku kosztuje od 200 do 600 zł, natomiast utrzymywanie grobu w porządku raz w miesiącu to już wydatek od 400 do nawet 1500 zł.