Wstecz

Zmarli żyją w naszej pamięci, czyli o wspominaniu, które daje siłę

Doświadczenie żałoby to nie tylko smutek i rozpacz po stracie bliskiej osoby, ale też trwanie w miłości, wdzięczności i wewnętrznej więzi z nią. Jak dobrze wspominać zmarłych? Oto kilka wskazówek.

Wśród wszystkich naszych wspomnień część dotyczy konkretnych wydarzeń.
Fot. Shutterstock

Powiązane artykuły

Żałoba po stracie bliskiej osoby potrafi być intensywnym i złożonym doświadczeniem. Z jednej strony odczuwamy ból związany z jej nieobecnością. Fizyczny brak ukochanego człowieka obok nas wywołuje głęboką tęsknotę. Z drugiej strony możemy poczuć, że ta osoba jednak nie zniknęła z naszego życia: jest obecna w naszych myślach, wspomnieniach i może też w naszych rozmowach z innymi. Doświadczenie żałoby to nie tylko smutek i rozpacz po stracie bliskiej osoby, ale też trwanie w miłości, wdzięczności i wewnętrznej więzi z nią.

Wiele osób w kontakcie z żałobnikami unika tematu osoby zmarłej, ponieważ obawia się zbyt emocjonalnej reakcji. Nie chcą „przypominać" osobie w żałobie o stracie, więc wolą skierować rozmowę w innym, bezpieczniejszym kierunku. W ten sposób osoba zmarła staje się tematem tabu. A właśnie takie przemilczanie dla wielu osób jest bolesne.

„Po śmierci Michała, moi znajomi przestali wymawiać jego imię. Chyba chcą mnie chronić. Ale ja i tak myślę o nim prawie cały czas. I tak naprawdę lubię o nim opowiadać." - wyznała młoda kobieta, która niedawno straciła brata. Te słowa pokazują paradoksalną sytuację, w której czasami znajdują się osoby w żałobie: chciałyby rozmawiać o zmarłych i dzielić się wspomnieniami z innymi, tymczasem ludzie w ich otoczeniu właśnie tego się boją. Jak możemy razem wspominać zmarłych w dobry, wspierający sposób?

Kiedy chcemy wspominać zmarłą osobę w rozmowie, albo napisać o niej tekst, nie musimy kierować naszej uwagi na okoliczności jej śmierci. Zamiast tego, w centrum można postawić pytanie: kim ona była, jaką miała historię życiową i jakie ślady zostawiła w świecie?

Każdy człowiek ma wpływ na swoje otoczenie i zostawia coś po sobie, nieważne jaką pozycję społeczną pełnił albo jakie sukcesy odniósł w kategoriach finansów, życia zawodowego lub sławy. Istnieją pytania, które mogą nam pomóc odkryć te ślady. Oto kilka z nich:

Jak założyć Miejsce Pamięci w serwisie Odeszli.pl? (instrukcja tutaj )

Kiedy myślisz o babci/tacie/cioci…, co przychodzi Ci do głowy najpierw?

Możemy podzielić się pierwszym skojarzeniem, które pojawi się, kiedy usłyszymy imię osoby zmarłej. Może przypomni nam się typowa sytuacja z codziennego życia: babcia, która głaszcze kota i mówi do niego ciepłym głosem. Tato, który wita gości szerokim uśmiechem i zaprasza do mieszkania. Ciocia, która opowiada żart i potem sama się z niego śmieje. Takie wspomnienia często mówią więcej niż dyplomy, publikacje lub oficjalne osiągnięcia.

Co osoba zmarła lubiła? W których momentach się cieszyła?

Nasze pasje pokazują, w których momentach żyjemy intensywnie i z radością. Wspominanie o nich może nam pomóc zobaczyć, w jaki sposób życie osoby zmarłej było spełnione. Może nawet przez kontynuację tych działań jesteśmy w stanie utrzymywać z nią wewnętrzną więź i podkreślić jej znaczenie w naszym życiu. W rocznicę śmierci możemy nie tylko odwiedzić grób mamy, ale też pójść do jej ulubionej restauracji i zamówić jej ulubione danie. Jeśli dziadek spędzał dużo czasu na działce, możemy nadal leżeć w trawie pod jabłonią, którą posadził. A jeśli brat nas wprowadził w świat punk rocka, to możemy się z nim „połączyć" przez jego ulubione utwory.

Kiedy osoba zmarła się denerwowała? Które tematy ją irytowały?

Sytuacje, które wywołują naszą złość, często mówią o naszych wartościach. Jeśli wspomnimy, jak wujek się zawsze denerwował, kiedy ktoś się spóźniał, to przypomnimy sobie o tym, jak ważne były dla niego odpowiedzialność i poczucie, że może na kimś polegać. Jeśli pamiętamy, jak siostra wpadła w furię, czytając o hodowlach zwierząt, to przy tym wspomnimy jej głębokie połączenie z naturą. A gniew syna na nadmiar billboardów przypomni nam, jaką miał wrażliwość estetyczną.

Co by osoba zmarła teraz powiedziała?

Niektóre osoby znamy tak dobrze, że wiemy jak by się zachowały, albo co by powiedziały w różnych sytuacjach. To się nie zmienia po ich śmierci - nadal możemy usłyszeć wewnętrznie głos rodzica lub przyjaciela, który komentuje konkretny temat. W taki sposób nadal możemy korzystać z „porad" osób zmarłych. Zostawiły tak wyraźne ślady w nas, że po śmierci nadal są „obecne" w naszym z?yciu. Nadal mogą mieć wpływ na nasze mys?li i zachowania, wartos?ci i kryteria przy podejmowaniu decyzji. Kiedy jesteśmy w trudnej sytuacji życiowej, nadal możemy się z nimi „skonsultować", pytając „Co by teraz zrobił tato?" albo „Co by teraz powiedziała babcia?"

Jak napisać wspomnienie w Miejscu Pamięci na Odeszli.pl? (czytaj tutaj )

Czego sie? nauczyłas?/nauczyłes? od osoby zmarłej?

Wśród wszystkich naszych wspomnień mogą być takie, które mają szczególne znaczenie. Część z nich dotyczy konkretnych wydarzeń, np. „pamiętam, jak wtedy skoczyłam z pomostu do jeziora". W niektórych wspomnieniach ukryta jest lekcja, którą otrzymaliśmy, np. „kiedy się bałem skoczyć z pomostu, to tato krzyknął: dasz radę, wierzę w ciebie!" Taka lekcja zostaje z nami na zawsze i może nas wspierać jeszcze przez długie lata po śmierci osoby, która jej udzieliła. Kiedy boimy się rozmowy kwalifikacyjnej, prezentacji w pracy lub innego wyzwania, może wtedy usłyszymy wewnętrznie głos taty, który mówi „Dasz radę, wierzę w ciebie!" Takie wspomnienia mogą być prawdziwymi skarbami, a dzielenie się nimi potrafi wzbogacać również innych, pamiętających tę osobę.

Za co jestes? wdzie?czna/wdzięczny?

Nasze relacje z bliskimi często są złożone. W każdej rodzinie zdarzają się kłótnie, nieporozumienia i konflikty. W wielu trudnych relacjach istnieją również aspekty, które nas wzbogacają. Nie chodzi o to, żeby osobę zmarłą idealizować i przemilczeć to, co było bolesne. Chyba najbardziej wspierający sposób wspominania to taki, który pozwala na szczerość. Może osoba zmarła była dla nas wzorem i inspiracją, a może przez swoją inność pokazała nam, kim my sami chcemy być. Pytanie, za co jesteśmy jej wdzięczni, może nam pomóc nadawać naszej relacji z nią właściwe znaczenie w naszym życiu.

Powyższe pytania mogą być punktem wyjścia zarówno do rozmowy o osobie zmarłej, jak i do stworzenia pisemnego wspominania. Pielęgnowanie pamięci o zmarłych pokazuje nam, że śmierć jest końcem życia, ale nie jest końcem relacji. Przypomina nam o tym, że miłość wykracza poza śmierć.

Anja Franczak, kulturoznawczyni, towarzyszka w żałobie, doula umierania, założycielka Instytutu Dobrej Śmierci".