Wstecz

W tak trudnych chwilach, jak strata bliskiej osoby, chcemy mieć pewność, że powierzamy organizację pochówku ludziom kompetentnym, którzy potrafią zdjąć nam z barków chociaż ten ciężar i pomogą godnie pożegnać zmarłego. Dlatego w przypadku wyboru domu pogrzebowego powinniśmy się kierować opinią o nim. Dobrze jest skorzystać z wiedzy znajomych, sąsiadów, przyjaciół. A gdyby to nie wystarczało, można poszukać opinii w internecie. Często zdarza się, że klienci domów pogrzebowych zostawiają komentarze pod wizytówkami firm, również zakładów pogrzebowych. Dobrze jest zajrzeć również tam.

Ale ważna jest też lokalizacja zakładu: czy dom pogrzebowy znajduje się w sąsiedztwie nekropolii, na której spocznie nasz bliski? Ddobrze jest wybrać taką firmę, której pracownicy znają cmentarz i wiedzą, jak wygląda organizacja ceremonii w danych kościołach. To pozwoli sprawniej zorganizować pogrzeb. Ważne jest też, czy z zakładem możemy się kontaktować przez całą dobę, czy tylko przez kilka godzin w dzień.

Przy wyborze domu pogrzebowego należy też wziąć pod uwagę zakres usług, jakie oferują takie zakłady. Firma powinna kompleksowo zająć się organizacją pogrzebu: od transportu zwłok (czy firma ma specjalne pojazdy do takiego transportu - również z zagranicy, jeśli jest taka potrzeba), przechowanie ciała w chłodni (czy ma własną, czy korzysta ze szpitalnej), lokalizacji krematorium, z jakiego korzysta dom pogrzebowy, umówienia mszy, po zaoferowanie trumny, kwiatów, oprawy muzycznej, przeprowadzenie samego pochówku, po pomoc w wypełnieniu wniosku o zasiłek pogrzebowy.

Ale niebagatelnym kryterium jest również cena - zwłaszcza, jeśli nie chcemy do zasiłku pogrzebowego, wynoszącego 4 tys. zł, zbyt wiele dopłacać. Dobrze sprawdzić, za jakie usługi będzie trzeba firmie pogrzebowej zapłacić dodatkowo, a jakie są w cenie pochówku.

Domom pogrzebowym płaci się za:

- przechowywanie zwłok w chłodni (25-100 zł za dobę)

- przewóz zwłok (50-400 zł)

- kremację (600-800 zł)

- przygotowanie grobu do pogrzebu (100-200 zł)

- rozwieszenie nekrologów (50-100 zł)

- tanatopraksję (450-550 zł)

- ubieranie zwłok (100-150 zł)

- makijaż pośmiertny (100-200 zł)

- oprawę muzyczną (200-300 zł)

- załatwienie formalności w ZUS (40-100 zł).