Wszystkich świętych. Czy prawosławni i protestanci świętują 1. listopada?
Jak każe tradycja, we Wszystkich Świętych katolicy odwiedzają groby bliskich. Czy 1. listopada podobnie robią protestanci, prawosławni i zielonoświątkowcy
Jak każe tradycja, we Wszystkich Świętych katolicy odwiedzają groby bliskich. Czy 1. listopada podobnie robią protestanci, prawosławni i zielonoświątkowcy
Dla katolików dzień Wszystkich Świętych i następujący po nim Dzień Zaduszny to jedne z ważniejszych świąt w roku. Wywodzące się z kultu męczenników, umierających za wiarę w Chrystusa, wizyty na grobach bliskich i zapalanie świateł ma długą tradycję, sięgającą Średniowiecza. 1 listopada katolicy mają obowiązek uczestniczenia w uroczystych mszach ku pamięci wszystkich świętych. Po mszy przechodzą z kościoła na cmentarz, na którym odbywa się wspólna modlitwa przy grobach. Czy takie same praktyki są stosowane w innych wyznaniach chrześcijańskich?
Kościół prawosławny też pamięta o zmarłych, jednak uroczystości im poświęcone przypadają w inne dni, niż u katolików. – Dzień Wszystkich Świętych w kościele prawosławnym jest obchodzony w pierwszą niedzielę po święcie Zesłania Świętego Ducha na Apostołów – tłumaczy o. Piotr Makal z parafii prawosławnej św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku.
Ale Kościół Wschodni wspomina zmarłych także w każdą sobotę, na pamiątkę zstąpienia Chrystusa do piekieł. – Szczególnymi dniami liturgicznymi poświęconymi wspominaniu wszystkich zmarłych są też tzw. soboty rodzicielskie: druga sobota przed Wielkim Postem, oraz sobota przed Zesłaniem Św. Ducha – wymienia o. Piotr Makal.
Równie mocno wyznawcy prawosławia obchodzą sobotę poprzedzającą dzień św. Dymitra na początku listopada. Tego dnia w cerkwiach odbywają się uroczyste nabożeństwa żałobne w intencji zmarłych. – Dodatkowo zmarłych wspominamy w 2, 3. i 4, sobotę Wielkiego Postu, drugi wtorek po święcie Zmartwychwstania Pańskiego, oraz podczas święta Ścięcia Głowy św. Jana Chrzciciela – przypomina o. Piotr Makal. – W tym ostatnim przypadku jest to modlitwa za zmarłych żołnierzy.
Dnia Wszystkich Świętych nie obchodzi Kościół Adwentystów Dnia Siódmego. Jako protestanci, wszystkie swoje zasady wiary czerpią wyłącznie z Pisma Świętego. – Ponieważ święto zmarłych nie jest określone w żadnym fragmencie Biblii, jako dzień, który należy czcić, dla adwentystów nie stanowi wyjątkowego czasu liturgicznego – wyjaśnia Michał Rakowski z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Krakowie. - Nie oznacza to oczywiście, że adwentyści nie dbają o groby swoich bliskich. Ale nie mają żadnego nakazu czynienia porządków i odwiedzania cmentarzy w ten konkretny listopadowy dzień.
Jednak Kościół adwentystyczny wyznaje zasadę, że jedynym świętym jest Bóg i nikomu innemu nie należy się to miano. Adwentyści uważają, że śmierć jest dla wszystkich ludzi stanem nieświadomości. Nie istnieje zatem tzw. „nieśmiertelna dusza", a ze zmarłymi nie można się w żaden sposób komunikować czy modlić o ich powodzenie już po śmierci.
Dnia Wszystkich Świętych nie obchodzą również zielonoświątkowcy. – Nie modlimy się w intencji zmarłych, albowiem nasi umarli już odpoczęli w Panu, a ich uczynki poszły za nimi – twierdzi ks. Edward Czajko. – Naszym umarłym światłość wiekuista już świeci, a oni oczekują zmartwychwstania ciała. Zostali zbawieni. Są u Pana. Wobec tego na groby w Dniu Zadusznym nie idziemy świadomie i celowo, by dać świadectwo, że wierzymy w zbawienie bliskich, którzy odeszli do wieczności. Jednak nikomu nie zabraniamy chodzenia tego dnia na groby i dbania o nie.