Wstecz

Cmentarze w Sopocie - adresy, telefony, godziny otwarcia. Przewodnik

Gdzie znajdują się nekropolie w Sopocie? W jakich godzinach otwarty jest sopocki cmentarz komunalny? Odpowiedzi na te i inne pytania o cmentarze w trójmiejskim kurorcie znajdziecie w niniejszym przewodniku.

Cmentarz żydowski w Sopocie
Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Wyborcza.pl

Powiązane artykuły

Wszystkie sopockie cmentarze są skupione w jednym miejscu: na skraju Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego oraz miasta Sopot - po obu stronach Doliny Marii, przy ul. Jacka Malczewskiego.

Pierwszy cmentarz w Sopocie powstał w 1878 roku. Formalnie od początku był nekropolią gminną, ale ponieważ większość chowanych tu osób była luteranami, zwyczajowo nazywany był ewangelickim. Pod opiekę administracji polskiej przeszedł w 1945 roku, krótko potem otrzymał oficjalną nazwę „Cmentarz Komunalny". Najstarsze istniejące tu nagrobki pochodzą z okresu I wojny światowej. Jednym z najbardziej okazałych miejsc spoczynku jest tu kaplica wywodzącej się z Łodzi fabrykanckiej rodziny Herbstów. Została wzniesiona w 1921 roku po śmierci Edwarda Herbsta. Na terenie tej nekropolii spoczywa też m.in. powieściopisarka i poetka Stanisława Fleszarowa-Muskat, kpt. Franciszek Bartoszak, jeden z obrońców Westerplatte, oraz najlepszy polski tenisista stołowy w historii - Andrzej Grubba .

Jak założyć Miejsce Pamięci w serwisie Odeszli.pl? (instrukcja tutaj )

W sąsiedztwie cmentarza komunalnego położony jest cmentarz wyznaniowy - katolicki. Zajmująca powierzchnię ok 6 hektarów nekropolia została założona ok. 1880 roku. Wśród znajdujących się tu miejsc spoczynku, znajdziemy m.in. mogiły Janusza Christy, rysownika i autora takich komiksów, jak cykle o „Kajku i Kokoszu" oraz „Kajtku i Koko", Weronika Miłosz, matka noblisty  Czesława Miłosza oraz aktor Ryszard Ronczewski .

Jak napisać wspomnienie w Miejscu Pamięci na Odeszli.pl? (czytaj tutaj )

Prawdopodobnie tuż przed I wojną światową zaczął funkcjonować – sąsiadujący z dwoma wspomnianymi wcześniej nekropoliami – sopocki cmentarz żydowski. Był miejscem pochówki do II wojny światowej, oficjalnie został zamknięty w 1948 roku. Niemal cztery dekady później - w roku 1983 - znalazł się w rejestrze zabytków, a po rewaloryzacji został - w 1990 roku - udostępniony do zwiedzania. Są tam m.in. nagrobki znanych gdańskich rodzin: Biełousów, Dancingerów i Fridmanów.

Cmentarz Komunalny

  • adres: Jacka Malczewskiego 31, 81-817 Sopot
  • telefon: 58 551 03 50, 609 060 965
  • adres e-mail: sekretariat@zdiz.sopot.pl, biuro@cmentarz.sopot.pl
  • strona www: /www.bip.zdiz.sopot.pl/
  • godziny otwarcia: 7:00-15:00 (poniedziałek-piątek)

Cmentarz Katolicki

  • adres: Jacka Malczewskiego 30, 81-817 Sopot
  • telefon: 501 540 817, 58 551 35 33
  • adres e-mail: gwiazdamorza@vti.pl
  • strona www: /www.gwiazdamorza.vti.pl/
  • godziny otwarcia: 9:00-15:00 (poniedziałek-piątek)

Cmentarz żydowski

  • adres: Jacka Malczewskiego 20, 81-817 Sopot
  • godziny otwarcia: klucz do bramy w administracji pobliskiego cmentarza komunalnego (niedziela-piątek, w sobotę zamknięty).