Jakie rośliny najlepiej wybrać do wykonania wielkanocnego stroika na cmentarz? Lepsze będą sztuczne czy żywe kwiaty? Jak sami możemy wykonać wielkanocną kompozycję na grób i jak odpowiednio pielęgnować rośliny, których użyjemy?
Stroik wielkanocny na cmentarz z bukszpanu
Do wykonania wielkanocnych kompozycji z żywych kwiatów często wykorzystuje się gałązki bukszpanu, które służą jako podkład, a także popularne bazie oraz duże zielone liście. Mogą to być liście monstery, kuskusa, aralii, bardzo popularna jest trawa niedźwiedzia. W ostatnich latach modne stały się również liście eukaliptusa oraz gałązki drzew (najczęściej orzecha, winogrona lub palmy daktylowej). W kompozycjach kwiatowych raczej odchodzi się natomiast od popularnych kiedyś paproci czy asparagusa.
Bukszpan to nieodzowny element święconki wielkanocnej. Roślina ta jest bowiem symbolem nieprzemijalności, trwałości życia i nieśmiertelności.
Bukszpan przez cały rok jest zielony, ma piękny soczysty kolor i łatwo układa się z niego bazę do bukietów. Stąd, często jest również elementem wielkanocnych stroików.
Stroiki z bukszpanu mają na ogół formę bukietów lub kompozycji w koszykach. Ozdobą kwiatową są z reguły żywe żonkile, hiacynty, biały bez. Pojawiają się też tulipany, gipsówka i bratki. Te ostatnie są dobrym wyborem także dlatego, że wytrzymują nawet przymrozki.
Stroiki wielkanocne na cmentarz z tulipanów
Jeśli sięgniemy do symboliki kwiatów, to najtrafniejszym wyborem przy układaniu wiązanki wielkanocnej okaże się tulipan. Co ciekawe, tulipanom przypisuje się różne znaczenie w zależności od koloru. Z tematyką paschalną kojarzone są białe tulipany, które symbolizują czystość, honor i świętość. Dlatego są one bardzo często używane przez florystów właśnie do kompozycji na cmentarz w okresie wielkanocnym. W dodatku ich biel doskonale łączy się z zielenią bukszpanu.
Wielkanocne kompozycje ze sztucznych kwiatów to rzadziej bukiety czy układanki na gąbce, a dużo częściej stroki w w zalanych gipsem doniczkach, ewentualnie w formie wieńca na wiklinowej podstawie. Wśród sztucznych wiosennych kwiatów najpopularniejsze są żonkile, które prezentują się bardzo podobnie do żywych kwiatów, a także sztuczne tulipany, hortensje czy frezje. Sztuczne rośliny mają coraz lepszą jakość, a w sprzedaży dostępne są również imitacje typowo wiosennych krzewów, najczęściej mahonii albo forsycji.
Napisz wspomnienie o bliskim
Stroiki wielkanocne na cmentarz 2024
Jak samemu wykonać stroik wielkanocny na grób? Technika wykonania kompozycji kwiatowej będzie zależała od naszego budżetu, miejsca ekspozycji (wielkości płyty nagrobnej) i tego z jakich kwiatów ma on być wykonany.
Jeśli ma to być mała, lekka i niedroga kompozycja, najlepszym wyborem będą kora i mech. Tutaj przy użyciu kilku małych gwoździ lub drutu można przymocować do siebie bazę stroika a w środku kory ułożyć mech, w który można dokomponować kwiaty, zajączki i bazie. Z reguły takie stroiki mają kształt łódki lub koła i są bardzo trwałe.
Większy i droższy będzie z pewnością stroik na podkładzie z bukszpanu lub bluszczu. Do środka wkładamy gąbkę florystyczną i ozdabiamy kwiatami, wstęgami, piórkami lub pisankami.
Jeśli nie mamy czasu i pomysłu, możemy kupić gotową rzeżuchę w doniczce-skorupce, którą często ozdabiamy wielkanocne stoły, a następnie, przy użyciu gorącego kleju nadać jej paschalny wymiar. Czyli na przykład obwieść doniczkę wokół żółto-białą wstążką, u góry dodać bukszpan i gipsówkę, a w centralnym punkcie wbić kilka żonkili.
Innym, dość prostym pomysłem jest wysianie w dekoracyjnym naczyniu zielonej rzeżuchy lub ziaren pszenicy. Kiedy rośliny wykiełkują i trochę podrosną, pozostaje nam już tylko wkomponowanie w nie wielkanocnych pisanek i kwiatów.
Ostatnia propozycja przeznaczona jest dla osób, które mają trochę więcej czasu i lubią majsterkować. Szykując stroik, należy obciąć dno od pięciolitrowej butelki pet od wody lub użyć stare dziecięce wiaderko do piasku. Następnie bierzemy gotową zaprawę tynkarską do ubytków. Jej część zużywamy do ozdobienia podstawy stroika z zewnątrz (np. robimy nieregularny kokon przy użyciu bandaża, grubego sznurka lub dużych kawałków kory brzozowej), a resztą wypełniamy środek butelki lub wiaderka. W zaprawie umieszczamy m.in. sztuczne rośliny i jajka na patyczkach. Po wyschnięciu zaprawy (co może trwać nawet dwie doby) mamy gotową ozdobę. Zaletą takiej kompozycji jest przede wszystkim to, że jest bardzo stabilna, nawet przy silnych wiatrach oraz bezpieczna dla płyty nagrobnej.
Stroiki wielkanocne na cmentarz - jak pielęgnować rośliny
W zależności od rodzaju stroika, który przygotujemy do ozdobienia nagrobka w okresie wielkanocnym, musimy pamiętać o podstawowych zasadach jego pielęgnacji.
Specjalnych zabiegów nie potrzebują oczywiście rośliny sztuczne - wystarczy je wytrzeć z kurzu. Ich główną wadą (szczególnie jeśli postawimy na kwiaty w kolorze fioletowym) będzie płowienie kolorów pod wpływem słońca. Choć i tak będą się one dobrze prezentowały dłużej niż bukiety i stroiki z żywych roślin.
Jak przedłużyć żywotność żywych kwiatów? Można użyć jedną z wielu oferowanych w sprzedaży odżywek do ciętych kwiatów, można również posłużyć się sposobem domowym i wsypać do wody w wazonie trochę cukru. Zmniejsza on transpirację (czyli parowanie wody z liści i łodyg) oraz spowalnia starzenie się kwiatów. Innym sposobem aby przedłużyć świeżość kwiatów jest dodanie do wody lub gąbki florystycznej kwasku cytrynowego w proporcjach 0,5 g na 1 litr wody.
Jeśli chodzi o tulipany, skutecznym sposobem stosowanym już przez nasze prababki, jest włożenie w każdą łodygę zwykłej zapałki (siarką do góry). Przede wszystkim dlatego, że siarka działa odstraszająco na szkodniki, które żerują na roślinach. Dezynfekujące właściwości siarki pomagają też zwalczać niektóre choroby grzybicze i wzmacniają odporność kwiatów na kolejne ataki. A przy tym jest to metoda mniej inwazyjna niż chemiczne środki ochrony roślin.
Z kolei kwiaty, które wydzielają sok mleczny (jak np. astrowate gazanie) przed wstawieniem do wazonu warto na chwilę zanurzyć w gorącej wodzie (najprościej do wąskiego naczynia wlać wrzątek i zanurzyć obcięte łodygi). W przeciwnym razie sok stężeje na przecięciu łodygi i utworzy nieprzepuszczalną warstwę.
Aby kwiaty w wielkanocnej kompozycji długo utrzymały świeży wygląd, trzeba koniecznie usuwać liście znajdujące się pod wodą lub zanurzone w gąbce nawilżającej, ponieważ liście szybko gniją w wodzie i szkodzą ściętym roślinom. Ponadto, wybierać należy tylko zdrowe pędy i obserwować stan płatków, ponieważ chore - poza tym, że są źródłem infekcji - wydzielają dużo etylenu, czyli gazu, który przyspiesza starzenie wszystkich roślin w stroiku.
Jak napisać wspomnienie