Wstecz

Wszystkich Świętych 2022. Jak znaleźć położenie grobu na cmentarzu?

Co robić, kiedy nie wiemy, gdzie dokładnie znajduje się grób, na którym chcielibyśmy zapalić symboliczny znicz we Wszystkich Świętych? Są sposoby na zlokalizowanie takiej mogiły. Podpowiadamy kilka z nich.

Czy na Wszystkich Świętych 2022 w Łodzi będzie ładna pogoda?
Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Wyborcza.pl

Powiązane artykuły

Wszystkich Świętych to dzień, kiedy Polacy odwiedzają groby swoich bliskich zmarłych. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy nie wiemy, gdzie znajduje się grób, na którym powinniśmy zapalić symboliczny znicz? W dużych miastach zazwyczaj jest kilka cmentarzy, często są one bardzo rozległe, a przejście i sprawdzenie wszystkich pochówków jest praktycznie niemożliwe. Jak więc znaleźć szukaną mogiłę?

Sposoby, jak zlokalizować rodzinny grób

Jest kilka sposobów, aby zlokalizować rodzinny grób i móc go odwiedzić osobiście 1 listopada. Warto jednak pamiętać, aby nie zostawiać tego na ostatnią chwilę, bo takie poszukiwania będą np. wymagały kontaktu z urzędami, co może potrwać. Zanim jednak zaczniesz szukać, należy w pierwszej kolejności zastanowić się, kto z twojej bliższej lub dalszej rodziny lub przyjaciół może znać dokładną lokalizację tego pochówku. Być może wystarczy kontakt z właściwą osobą i grób zostanie zlokalizowany.

Jak założyć Miejsce Pamięci w serwisie Odeszli.pl? (instrukcja tutaj )

Jak znaleźć adres cmentarza?

Poziom trudności poszukiwań rodzinnego grobu zależy zdecydowanie od ilości informacji, które posiadasz, i od wielkości miejscowości, w której szukasz grobu. Jeśli jest to mała wieś lub niewielkie miasteczko, wystarczy sprawdzić, do jakiej parafii należy i gdzie znajduje się cmentarz właściwy dla tej parafii. W mniejszych miejscowościach cmentarze mają nadal charakter parafialny i są zarządzane przez proboszczów.

Jeśli grób, którego szukasz, znajduje się na takim właśnie cmentarzu, to w pierwszej kolejności zajrzyj na stronę internetową parafii. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że znajdziesz tam kontakt do osoby zarządzającej nekropolią. Jeżeli prowadzisz poszukiwania grobu, który znajduje się na terenie dużego miasta, gdzie jest kilka cmentarzy, to warto sprawdzić, czy nie podlegają one wszystkie pod jedną instytucję zarządzającą. Zazwyczaj jest to Zarząd (Biuro/Zakład) Cmentarzy Komunalnych. Kontakt telefoniczny lub wizyta na stronie internetowej może dać odpowiedź na nasze pytania. A przede wszystkim pozwoli ustalić, na którym cmentarzu znajduje się grób, którego szukamy. Instytucje powołane do zarządzania cmentarzami mają z urzędu obowiązek udzielania informacji. Może się okazać, że aby uzyskać dane o grobie, konieczna będzie wizyta w takim urzędzie. Są to jednak sporadyczne przypadki, które wiążą się zazwyczaj z chęcią uzyskania bardziej szczegółowych informacji o danym pochówku i jego właścicielach.

Tutaj znajdziesz adresy cmentarzy w większych polskich miastach

Wyszukiwarki grobów online

Jeśli znamy już lokalizację, nazwę cmentarza, istnieje duże prawdopodobieństwo znalezienia szukanego grobu, nie ruszając się z domu. Wiele nekropolii, nawet te małe parafialne, ma już własne strony internetowe. Albo za pośrednictwem dedykowanych portali publikują informacje o wszystkich pochowanych osobach. Często razem z dokładną lokalizacją grobów znajdziemy zdjęcia nagrobków, co praktycznie w stu procentach pozwoli dotrzeć do właściwego miejsca w Święto Zmarłych.

Jak napisać wspomnienie w Miejscu Pamięci na Odeszli.pl? (czytaj tutaj )

Jak sprawdzić, czy cmentarz ma wyszukiwarkę grobów?

Najprostszym sposobem na sprawdzenie, czy dany cmentarz ma już dedykowaną sobie bazę online osób pochowanych, jest wpisanie w wyszukiwarce Google nazwy tego cmentarza, np. „cmentarz parafialny w Warce", „Cmentarz Rakowicki w Krakowie" z hasłem „wyszukiwarka" lub „lokalizator".

Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że przeglądarka wskaże właściwe portale z imiennymi wyszukiwarkami osób pochowanych, na których powinniśmy prowadzić poszukiwania. Zazwyczaj wystarczy tam wpisać imię i nazwisko szukanej osoby, czasem, w przypadku dużych cmentarzy, trzeba wskazać więcej szczegółowych informacji, np. przybliżoną datę śmierci. Gdy uda się nam zlokalizować właściwy grób, uzyskamy też jego dokładne położenie na cmentarzu: sektor, aleja, rząd, numer grobu itp. Warto również sprawdzić, z której bramy wejściowej na cmentarz skorzystać, aby szybciej dotrzeć na miejsce. Publikowane na takich stronach wskazówki mogą pomóc w dotarciu na miejsce. Warto również sprawdzać tabliczki informacyjne i mapy sytuacyjne, które znajdują się na cmentarzach, zwłaszcza tych największych. Mogą one z znacznym stopniu skrócić czas dotarcia do naszego celu.

Karolina Szlęzak

O wyszukiwarkach osób pochowanych, czytaj też na: https://tkwp.pl/blog/98-wyszukiwarki-osob-pochowanych