Wstecz

To cmentarz najstarszy, wokół niego kilka innych. A za ulicą kolejny. Nekropolie w Kielcach

Ma grubo ponad dwa wieki, imponuje zabytkowymi nagrobkami. To cmentarz parafialny w Kielcach, tak zwany "Stary". Wystarczy jednak przejść przez ulicę, by odwiedzić groby na "Nowym".

Kielce, 1 listopada 2023. Cmentarz Stary i Prawosławny
Fot. Wojciech Habdas / Agencja Wyborcza.pl

Powiązane artykuły

Jak w przypadku wielu nekropolii w całej Polsce, także w przypadku cmentarza przy ul. Ściegiennego 4 w Kielcach trudno precyzyjnie określić, kiedy został założony. Nie zachowały się bowiem dokumenty potwierdzające datę powstania cmentarza. Prawdopodobnie stało się między 1801 a 1805 rokiem.

Bez wątpienia jest on natomiast najstarszą nekropolią w Kielcach.

By grzebać zmarłych poza miastem

Cmentarz założono na terenie należącym niegdyś do folwarku biskupiego Psiarnia. Decyzję podjęły władze austriackie – wszystko po to, by grzebać zmarłych poza miastem. Pod koniec XVIII wieku teren folwarku biskupiego, zresztą podobnie jak inne nieruchomości biskupów krakowskich, został upaństwowiony.

Początkowo był to cmentarz wielowyznaniowy. W jednej ze starych ksiąg rachunkowych Kielc można przeczytać, że od maja 1809 do maja 1810 roku "siedmiom cieślom za ścinanie i obrabianie drzewa do nowego cmentarza Śtego Józefa – złp 42".

Kielce, 19 października 2017. Cmentarz Stary Fot. Paweł Małecki/Agencja Wyborcza.pl

Początkowo cmentarz zajmował 76 740 stóp kwadratowych, czyli ok. 0,64 hektara. W XIX wieku wiele razy go rozbudowywano. W 1818 r. został poszerzony w kierunku północno-wschodnim, niecałe pół wieku później – według projektu Aleksandra Dunin-Borkowskiego – pod rozbudowę przeznaczono tereny od strony południowej, a pod koniec wieku otoczono go murem od strony ulicy ks. Piotra Ściegiennego.

Obecnie cmentarz zajmuje 4 ha. Są tu groby katolików, ewangelików, prawosławnych i unitów. Cmentarz Stary podzielono na 19 kwater. Wiele grobowców ma dużą wartość historyczną.

Blisko 200-letnie nagrobki i prawdziwe perełki

Kielce 3.11.2020, cmentarz Fot. Paweł Małecki / Agencja Wyborcza.pl

Pierwsze trwałe nagrobki pochodzą z końca lat trzydziestych XIX wieku. Jednymi z najstarszych są nagrobki Józefy Miernickiej, Marianny Pożarskiej oraz kaplice grobowe Łąckich i Lardellich.

Kielce. Cmentarz Stary. Grób Marianny Pożarskiej Fot. Jarosław Kubalski/Agencja Wyborcza.pl

Wśród grobowców szczególnie zasługujących na uwagę są m.in.:

  • kamienna rzeźba mężczyzny w stroju szlacheckim – nagrobek Władysława Radziejowskiego, ziemianina herbu Rawicz, prawdopodobnie powstańca 1863 roku;
  • nagrobek kieleckiego aptekarza Bronisława Saskiego (1847-1914), kuzyna Stefana Żeromskiego (kwatera 6b);
  • mauzoleum rodziny Sztumpfów, właścicieli browaru w Kielcach przy ulicy Ogrodowej.
Kielce. Cmentarz Stary. Grobowiec rodziny Sztumpfów. Fot. Paweł Małecki/Agencja Wyborcza.pl

Ze współcześnie zmarłych znajdziemy tu m.in. grób świetnego pisarza Jerzego Pilcha (zm. 2020).

Pisanie wspomnień o bliskich zmarłych to niełatwe zadanie. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Cmentarz "Stary" i mniejsze nekropolie 

W 1980 roku wojewódzki konserwator zabytków uznał ten cmentarz za zabytek. W strefie ścisłej ochrony konserwatorskiej znalazły się kwatery parzyste od nr 4 do 14. Ochroną objęty został układ przestrzenny, drzewostan oraz nagrobki i kaplice postawione do 1939 roku na terenie całej nekropolii.

Warto podkreślić, że cmentarz parafialny "Stary" ściśle łączy się z innymi, mniejszymi nekropoliami. W latach trzydziestych XIX wieku założono odrębny cmentarz ewangelicki (teraz komunalny), potem cmentarz prawosławny (przy jego części w 1919 r. chowano żołnierzy poległych w wojnie polsko-bolszewickiej), jest także cmentarz partyzantów i ofiar II wojny światowej.

Cmentarz "Nowy", tablica w murze i pomnik po wydarzeniach w Nowym Jorku

Wychodząc bramą główną z cmentarza "Starego", wystarczy przejść przez ulicę Ściegiennego, cały czas iść prosto ok. 100-150 metrów, by stanąć przed bramami innego cmentarza parafialnego, tzw. "Nowego". On także jest administrowany przez parafię katedralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kielcach. Podobnie zresztą jak trzecia nekropolia w stolicy województwa świętokrzyskiego, cmentarz przy ul. Zagnańskiej, tzw. "Piaski".

Cmentarz "Nowy" położony jest przy ul. Spokojnej 4. Wbrew nazwie nekropolia ta wcale nie jest taka nowa. Wprawdzie jej historia jest krótsza od "Starego" o blisko 90 lat, to jednak powstała już w 1890 roku.

Kielce. Cmentarz Nowy Fot. Wojtek Habdas/Agencja Wyborcza.pl

Ważnym momentem w historii tej nekropolii była połowa XX wieku. – To wtedy dokupiono kolejny teren i cmentarz powiększył się mniej więcej o 30 procent powierzchni. Chodzi o część od strony brukowanej alejki od ulicy Langiewicza – mówi Jan Wzorek, kierownik katedralnych nekropolii w Kielcach.

Mimo że cmentarz "Nowy" jest znacznie młodszy od "Starego", to jednak na tej pierwszej nekropolii spoczywa dużo więcej zmarłych. – Jakieś 55 tysięcy, przy około 35 tysiącach na "Starym" – informuje Jan Wzorek.

Na zachodnim murze cmentarza "Nowego" 5 września 2009 roku, w 70. rocznicę wydarzeń, odsłonięto tablicę "Pamięci cywilów i żołnierzy bezimiennych ofiar niemieckich bombardowań Kielc 4 i 5 września 1939 roku pochowanych w nieoznaczonej wspólnej mogile na Cmentarzu Nowym".

Kielce, 1 listopada 2017 roku. Pomnik Homo Homini MICHAŁ WALCZAK

Poniżej, na parkingu przy ul. Ściegiennego, pomiędzy cmentarzami "Starym" i "Nowym" stoi pomnik Homo Homini, pierwszy w Europie monument upamiętniający tragiczne wydarzenia z Nowego Jorku z 11 września 2001 roku. Odsłonięto go w piątą rocznicę ataku terrorystycznego na World Trade Center.

Piotr Rozpara