Wstecz

Technologia wkracza na cmentarze. W sieci odnajdziesz konkretny grób, zamówisz też sprzątanie

Wiele osób często błądziło po cmentarzu, próbując odnaleźć konkretny grób, czasem bez powodzenia. Dziś wystarczy wpisać imię i nazwisko zmarłego w internetową wyszukiwarkę osób pochowanych, a nawigacja pokieruje nas prosto do nagrobka. Online można nawet zamówić sprzątanie pomnika, świeże kwiaty i zapalenie znicza.

Znicz na cmentarzu
Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Wyborcza.pl

Powiązane artykuły

Jedną z najpopularniejszych wyszukiwarek jest serwis Grobonet, który ma już dane z 70 proc. wszystkich zinwentaryzowanych polskich cmentarzy. Ponadto, każda z nekropolii posiada swoją stronę internetową, dzięki której internauci mogą skontaktować się bezpośrednio z jego administratorem.

Wyszukiwarka i nawigacja do grobu

Wyszukanie grobu, który nas interesuje, jest bardzo proste.

Wystarczy wpisać imię i nazwisko zmarłej osoby, miasto i województwo, a serwis wskaże nam cmentarz, sektor, rząd i numer grobu.

Jak napisać wspomnienie o zmarłym? Poradnik

- Ponadto bezpośrednio do szukanego miejsca poprowadzi użytkownika nawigacja za pomocą strzałki wektorowej. System połączony jest również z mapą Google, dzięki czemu do danego cmentarza jesteśmy w stanie dotrzeć z każdego miejsca na świecie - wyjaśnia Natalia Mazur z firmy Artlook Gallery, właściciela serwisu.

Online zamówimy posprzątanie nagrobka

Ale to nie wszystko. Online można również zamówić sprzątanie wskazanego grobu, a nawet kwiaty i zapalenie znicza. – Jeśli tylko administrator danego cmentarza świadczy takie usługi, a na wielu nekropoliach są one już dostępne, to jak najbardziej można je zamawiać poprzez lokalne wyszukiwarki Grobonet. Łącznie z określeniem terminu wykonania. Po wykonaniu usługi osoba zmawiająca otrzymuje zdjęcie wskazanego grobu. To bardzo przydatna możliwość dla osób, które mają groby bliskich np. na drugim końcu Polski i przed Wszystkimi Świętymi nie są w stanie przyjechać wcześniej, aby posprzątać nagrobek – dodaje Natalia Mazur.

Serwis Grobonet pozwala również na przedłużenie opłaty za miejsce na cmentarzu, której trzeba dokonywać co 20 lat. – Wiele osób wciąż nie wie o tym, że istnieje coś takiego jak opłata za przedłużenie ważności grobu, której trzeba dokonać 20 lat od pochówku i potem za kolejne 20 lat. Jeśli użytkownik zarejestruje się jako dysponent bądź opiekun danego grobu, system poinformuje go o takiej konieczności, a płatności będzie mógł dokonać online. Serwis Grobonet to bowiem nie tylko wyszukiwarka, ale pełnowartościowe narzędzie, które pomaga zarówno użytkownikom, jak i administracji cmentarza  – wyjaśnia Natalia Mazur.

2500 cmentarzy w całym kraju

Grobonet jest połączony z bazą ponad 2500 cmentarzy w całym kraju. – Baza ta jest na bieżąco aktualizowana przez administratorów cmentarzy. Część nekropolii nie została jeszcze zinwentaryzowana, ale staramy się objąć inwentaryzacją możliwie jak najwięcej cmentarzy, których jeszcze nie ma w serwisie Grobonet. Tak, aby każdy użytkownik mógł odszukać grób bliskiej osoby – podkreśla Natalia Mazur.

W internecie można znaleźć także inne wyszukiwarki osób pochowanych jak ecmentarze.pl, mogily.pl. oraz lokalne serwisy, jak np. cmentarze-gdanskie.pl czy cmentarze.szczecin.pl.

Agnieszka Drabikowska