Wstecz

W cieniu Golgoty Wschodu - cmentarz przy ul. Wrocławskiej w Zielonej Górze

Na pagórkach wokół tworzącego Golgotę Wschodu lasu kamieni i krzyży rozpościera się największy zielonogórski cmentarz - nekropolia przy ul. Wrocławskiej. Po kilku starszych cmentarzach pozostało wspomnienie. Gdzie leżały?

Cmentarz w Zielonej Górze
Fot. Władysław Czulak / Agencja Wyborcza.pl

Powiązane artykuły

W Zielonej Górze hasło „Wrocławska" ma jednoznaczne skojarzenia – to albo wielki cmentarz komunalny, albo sąsiadujący z nim przez ulicę stadion klubu żużlowego Falubaz.

Jak założyć Miejsce Pamięci w serwisie Odeszli.pl? (instrukcja tutaj )

Nekropolia powstała w 1954 r. na rogatkach miasta, przy wylocie na Nową Sól i Wrocław. Dziś rozpościera się po obu stronach ulicy. Pochowanych jest tu ok. 50 tys. zmarłych. Starsza część nekropolii leży na wzniesieniach, otoczonych w większości miejskim lasem, wśród wijących się alejek z brzozami i lipami.

Cmentarz przy Wrocławskiej – tu leżą znani zielonogórzanie

Cmentarz przy Wrocławskiej jest historią powojennej Zielonej Góry, mieszkańców-przybyszów z Kresów Wschodnich, Wielkopolski i Polski Centralnej. O niej mówią rodzinne grobowce, jest już ich kilkaset. Spoczywają tu zasłużeni zielonogórzanie. Natkniemy się tu m.in. na groby:

  • podpułkownika Edwarda Jaworskiego, dowódcy eskadry, pilota RAF i polskich dywizjonów 302 i 315
  • księdza prałata Konrada Herrmanna, legendarnego kapelana zielonogórskiego kościoła Zbawiciela
  • Michała Kaziowa, niewidomego pisarza i autora słuchowisk radiowych
  • Mariana Szpakowskiego, awangardowego artysty, ucznia Hanny Rudzkiej-Cybisowej, którego relief zdobi dziś fasadę zielonogórskiej galerii BWA.
  • Stanisława Maruchy, utytułowanego strzelca i trenera, olimpijczyka, 20-krotnego mistrza Polski w strzelaniu z karabinka
  • Leszka Krzyszowskiego, rzeźbiarza, twórcy popularnego w mieście pomnika „Winiarki"
  • Zdzisława Grudnia, aktora
  • prof. Janusza Gila, astronoma, pomysłodawcy zielonogórskiego planetarium.

Leżą tu też żużlowcy – Jan Grabowski, Stefan Żeromski, Rafał Kurmański oraz znani politycy - Jolanta Fedak i Zbyszko Piwoński.

Cmentarz przy Wrocławskiej – wokół Golgoty Wschodu

Centralną częścią nekropolii przy Wrocławskiej jest Golgota Wschodu – las kamieni i krzyży na pagórkach przy głównej alei. Rozrzucone głazy przypominają o bezimiennych powstańcach, sybirakach z „nieludzkiej ziemi", ofiarach powojennego komunistycznego terroru i wyrzuconych z Kresów II Rzeczpospolitej. Kamienie wspominają lwowiaków i wileńszczaków, AK-owców, więźniów obozów koncentracyjnych. Na jednym z nich widnieje orzeł katyński.

Nad monumentalnym głazem z orłem w jagiellońskiej koronie wyrasta też 15 symbolicznych krzyży i symboli religijnych wbitych w ziemię - tyle, ile jest stacji Drogi Krzyżowej. Są krzyże katolickie, prawosławne, protestanckie. Stoi żydowska macewa i tatarski kurhan zwieńczony półksiężycem. Po 2010 r. pojawił się pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej.

Jak napisać wspomnienie w Miejscu Pamięci na Odeszli.pl? (czytaj tutaj )

Golgota Wschodu została odsłonięta w 2000 roku, jest dziełem prof. Konrada Stawiarskiego. Ten Kresowiak, powojenny wysiedleniec i architekt swoje marzenie spełnił u kresu życia.

Zielona Góra. Był cmentarz Zielonego Krzyża, jest Park Tysiąclecia

Zanim powstała nekropolia przy ul. Wrocławskiej, największym był cmentarz Zielonego Krzyża. Ta nekropolia istniała ponad 300 lat. Jako pierwszego w 1628 r. pochowano dziewięciotygodniowego synka bednarza Michaela Foerstera. Grzebano tu protestantów i katolików. Cmentarz powstał na uboczu miasta, wokół rozciągały się tylko winnice i ogrody rolnicze. Później pod jego bokiem wyrosły szpital i sierociniec sióstr Samarytanek.

Na cmentarzu wytyczono Ehrenfriedorf (Cmentarz Pamięci), gdzie pochowano ofiary I wojny światowej. Przy reprezentacyjnej alei grzebano najbardziej zasłużonych mieszkańców Grünberga, jak przed II wojną światową nazywała się Zielona Góra. Spoczęli tu m.in.:

  • Eduard Seidel, jeden z największych producentów wina i kupców winnych w mieście
  • Leopoldyna Leszczyńska, primabalerina, która występowała w operach w Wiedniu i Paryżu, a w Zielonej Górze prowadziła szkołę tańca i dobrych obyczajów
  • Ernest Ouvier, prawnik i burmistrz Zielonej Góry
  • Adolph Pohlenz, odkrywca złóż węgla brunatnego w okolicy.

O alei przypominają dziś pozostałości po grobowcu przemysłowca Beuchelta, budowniczego wagonów i mostów w całej Europie. Cmentarz należał do najpiękniejszych na historycznym Dolnym Śląsku. Został zlikwidowany w 1965 roku, groby Polaków przeniesiono stamtąd na cmentarz przy ul. Wrocławskiej. W miejscu cmentarza powstał Park Tysiąclecia - 9 ha zieleni, starych lip, modrzewi, dębów i klonów.

Cmentarz Świętej Trójcy i kirkut w Zielonej Górze - nekropolie nieistniejące

Cmentarną historię ma w Zielonej Górze też Plac Słowiański otoczony budynkami sądów. W 1588 r. założono tam cmentarz Świętej Trójcy. 12 lat później zbudowano szachulcowy kościół nazywany polskim. Stał w tym miejscu ponad 200 lat. Pochówków na cmentarzu Świętej Trójcy zaprzestano w 1815 r. Wkrótce nekropolię zlikwidowano, kościół rozebrano, a plac stał się targowiskiem. Dziś to już duży skwer z alejkami i trawnikami.

Rok przed zamknięciem cmentarza Świętej Trójcy powstał cmentarz żydowski przy ul. Wrocławskiej. Została zdewastowana w pierwszych dekadach PRL, ostatnie macewy Polacy wywieźli stamtąd pod koniec lat 60. Do dzisiaj zachował się dawny dom przedpogrzebowy i część ceglanego muru.