Wiosenne porządki na grobie najlepiej zacząć od wyrzucenia starych, wypalonych zniczy, zwiędłych kwiatów czy wieńców. Trzeba także zadbać o teren wokół grobu, m.in. zgrabić zeszłoroczne liście i naniesione przez wiatr śmieci. Wiosenne porządki na cmentarzu warto także połączyć z dokładnym umyciem nagrobka oraz płyty nagrobnej. Czasem to nie wystarczy i konieczne staje się użycie specjalistycznych preparatów, by wyczyścić np. plamy z wosku.
Wiosna to dobry czas na porządki na cmentarzu
Sprzyjającą pogodę warto także wykorzystać na drobne naprawy i zabezpieczenie grobu przed kolejną zimą. Warto zabezpieczyć wszystkie szczeliny specjalnym preparatem lub klejem do uszczelniania. Woda, która się gromadzi w ubytkach po każdym deszczu, zamarza, co przyśpiesza niszczenie pomnika albo płyty nagrobnej.
Jesteśmy zabiegani, brakuje nam czasu, coraz częściej zlecamy porządki na cmentarzach wykwalifikowanym firmom. Możemy oczywiście zlecić taką usługę także wtedy, gdy opiekujemy się grobem za granicą. Z jakimi kosztami musimy się liczyć?
Pani Beata, bielszczanka, wyjechała do Niemiec w latach 80. Tam skończyła studia, wyszła za mąż, mieszkali w okolicach Monachium. Jej mąż zmarł kilka lat temu. Był Niemcem, chciał być pochowany tam, gdzie jego rodzice. Kobieta, po śmierci męża, wróciła do Bielska-Białej, by zaopiekować się bardzo już schorowaną mamą.
– Trudno mi uporać się ze wszystkimi obowiązkami. W zeszłym roku nie udało mi się odwiedzić grobu męża nawet przed 1 listopada. Zdecydowałam się zlecić całoroczną opiekę nad jego grobem specjalistycznej firmie. Nie trzeba nigdzie jeździć, by zamówić taką opiekę, dzisiaj wszystkie formalności można załatwić w internecie – opowiada pani Beata.
Ile zapłacimy w Niemczech za taką usługę? Całoroczną opiekę nad grobem oferuje np. firma Friedhofsgärtnerei Gressl z Brunszwiku. W pakiecie jest podstawowe sprzątanie grobu trzy razy w roku. To nie tylko czyszczenie nagrobka i płyty nagrobnej, ale też m.in. usuwanie chwastów, podlewanie roślin, jeśli oczywiście wymagają tego ze względu na pogodę, usuwanie zwiędłych kwiatów i opadłych liści, przycinanie krzewów czy dostawę kwiatów np. w rocznicę śmierci. Cena zależy od wielkości grobu. Za opiekę nad grobem urnowym zapłacimy 146 euro, a nad tradycyjnym grobem podwójnym – 281 euro.
Na niemieckich cmentarzach jest dużo zieleni. Jeśli grób obsadzony jest żywymi roślinami, Niemcy decydują się czasem na wynajęcie ogrodnika. Ile to kosztuje? – W zależności od rodzaju grobu i zakresu usług świadczonych przez ogrodnika utrzymanie grobu może kosztować od 80 do 700 euro rocznie. Im częściej grób ma być obsadzany i im większy obszar sadzenia, tym droższa staje się taka profesjonalna pielęgnacja. Jeśli trzeba opiekować się tylko grobem urnowym, to oczywiście kosztuje to znacznie mniej niż pielęgnacja grobu ziemnego – informuje portal Am-lebensende.de.
Opieka nad grobami w Czechach
Zaolzie to część Śląska Cieszyńskiego, region z bardzo burzliwą historią. W 1920 roku przy podziale dawnego Księstwa Cieszyńskiego i po polsko-czechosłowackim konflikcie zbrojnym Zaolzie, zamieszkiwane przez tysiące Polaków, zostało przyłączone do Czechosłowacji. 18 lat później znowu stało się częścią Polski, a po zakończeniu wojny w 1945 roku wróciło do Czechów. Do dziś tereny te zamieszkuje około 30 tysięcy Polaków. Niektóre rodziny przeniosły się do Polski, a groby zostały.
Na Zaolziu grobami opiekuje się np. firma Kerberos Trade spod Ostrawy. Firma ta oferuje opiekę nad mogiłami w całym województwie morawsko-śląskim. – Świadczymy nasze usługi przede wszystkim dla osób, które nie są w stanie samodzielnie zorganizować opieki nad swoim grobem, czy to z powodu starości, choroby, pobytu za granicą, dużej odległości od miejsca zamieszkania – czytamy na stronie firmy, która chwali się tym, że wykonała już kilka tysięcy takich usług.
W cenniku znajdziemy m.in. wyczyszczenie nagrobka oraz płyty nagrobnej (od 880 do 1,4 tys. koron czeskich, w zależności od typu grobu), sprzątanie grobu na Wszystkich Świętych (550 koron) czy obsadzenie nowego grobu kwiatami (400 koron). Wielkanocne udekorowanie grobu białymi lub żółtymi tulipanami kosztuje 250 koron. Podobne ceny są także w innych częściach Czech.
Z wyższymi kosztami trzeba się liczyć w przypadku konieczności wykonania jakiejś naprawy czy renowacji. Firma kamieniarska S&M z miejscowości Újezd u Prelouče oferuje np. polerowanie nagrobka oraz płyty nagrobnej – koszt takiej usługi zaczyna się od 5 tys. koron.
Miejsce Pamięci na Odeszli.pl – czym jest i dlaczego warto je założyć?
Groby w Wielkiej Brytanii
Londyńska firma Lark Grave Care oferuje pełny zakres usług – od kwiatów z okazji rocznicy śmierci czy innej ważnej dla zmarłego daty po regularne prace porządkowe i konserwacyjne.
Przestrzegamy wszystkich zwyczajów kulturowych i religijnych
– zapewniają Gloria i Louise, założycielki firmy.
Wykonujemy wszystkie prace osobiście
– dodają.
W ofercie ich firmy są takie usługi jak regularne sprzątanie i pielęgnacja, jednorazowe prace renowacyjne czy odświeżenie wystroju. Prace wyceniane są indywidualnie. Gloria i Louise przeprowadzają wstępną ankietę, po czym przesyłają swoją propozycję z wyceną oraz terminem wykonania. Taka wycena kosztuje 30 funtów, chyba że ktoś ma aktualne zdjęcia grobu i im je dostarczy. Ceny wizyty na grobie, połączonej z wykonaniem usługi, zaczynają się od 90 funtów.
– Naszą standardową usługą jest regularne sprzątanie i staramy się dbać o grób tak, jak sobie tego życzysz. Można to zarezerwować jako usługę miesięczną, kwartalną lub dwa razy w roku, w zależności od wymagań – informują przedsiębiorczynie.
W standardowym pakiecie jest usunięcie chwastów, przycięcie roślin, czyszczenie nagrobka i płyty pamiątkowej oraz wysłanie zdjęć sprzed wykonania prac oraz efektu końcowego.
Takich firm jest w Wielkiej Brytanii oczywiście znacznie więcej. Eternal Grave Care Services to rodzinna firma z Londynu. Cena jednorazowej usługi obejmującej m.in. uprzątnięcie liści, przycięcie krzewów i trawy, podlanie roślin, wyczyszczenie nagrobka, jeśli to nie są poważne zabrudzenia, oraz umieszczenie świeżych kwiatów zaczyna się od 50 funtów, a całoroczny pakiet z sześcioma wizytami na grobie – od 280 funtów. Cena dokładnego jednorazowego sprzątania grobu z wykonaniem bardziej fachowych prac, jak usunięcie pleśni i glonów, zaczyna się od 199 funtów.
Fot. ShutterstockInne kraje
– Niech twoje serce będzie spokojne. Groby twoich bliskich będą uporządkowane i stale pielęgnowane – tak zachęca do skorzystania ze swoich usług litewska firma Graves. Cena wysprzątania jednoosobowego grobu zaczyna się od 29 euro. W pakiecie jest m.in. czyszczenie nagrobka i pomnika, zebranie liści, igieł i innych zanieczyszczeń, usunięcie chwastów, podlanie roślin, wyrównanie pokruszonego kamienia.
– Jako posiadacz praw do grobu jesteś odpowiedzialny za utrzymanie grobu w dobrym stanie. Jeśli zarezerwujesz opiekę nad grobem, administracja cmentarza zaopiekuje się grobem za opłatą – czytamy na stronie kościoła w szwedzkim Aspeland.
Podstawowa opieka obejmuje m.in. wiosenne porządki z przycięciem bylin, koszenie trawnika. Roczny koszt to 220 szwedzkich koron.
A jak to jest we Włoszech? – Koszty rocznego utrzymania grobowca mogą się znacznie różnić w zależności od lokalizacji, rodzaju grobowca i ilości wymaganej pracy. Ogólnie rzecz biorąc, ceny rutynowej konserwacji wynoszą od 100 do 300 euro rocznie. Kwota ta obejmuje sprzątanie grobu, dbanie o otaczający ogród i sprawdzenie ogólnego stanu – informuje portal prezzo.miofunerale.it
Cena rośnie w przypadku kompleksowej usługi obejmującej pielęgnację kwiatów czy naprawę drobnych uszkodzeń. Niektóre cmentarze – jak informuje portal – oferują roczne pakiety opieki na grobami.
Ewa Furtak