Najczęściej zadawane pytania użytkowników serwisu Odeszli.pl

1.Jak mogę zamieścić wspomnienie o bliskiej osobie?

Warunkiem koniecznym do skorzystania z usługi Miejsce Pamięci jest założenie/posiadanie indywidualnego konta w serwisie Odeszli.pl. Jeśli je założysz/posiadasz, wystarczy wypełnić formularz, do którego zostaniesz przekierowany, klikając w przycisk Stwórz Miejsce Pamięci . Szczegółową instrukcję znajdziesz tutaj .

2. Czy Miejsce Pamięci to taki elektroniczny nekrolog? 

Niezupełnie, nekrolog podaje suche fakty na temat pogrzebu, pełni funkcję zawiadomienia. Miejsce Pamięci jest rodzajem wspomnienia, w którym można wyrazić swoje emocje związane z bliskim zmarłym, opowiedzieć swoją historię o nim, opisać jego pasje i osiągnięcia zawodowe. Całość wspomnienia można wzbogacić zdjęciami i filmami z różnych okresów jego życia. Wspomnieniem można dzielić się ze znajomymi w social mediach lub podając link do Miejsca Pamięci w mailu. Rocznica śmierci, urodzin i inne ważne daty z życia bliskiego zmarłego są dobrym momentem na takie udostępnienie.

3. Czy przejście wszystkich etapów związanych z tworzeniem Miejsca Pamięci i wciśnięcie przycisku "Opublikuj Miejsce Pamięci" jest jednoznaczne z publikacją w serwisie?

Nie, stworzone przez Użytkownika Miejsce Pamięci trafia do moderacji. Jeśli zamieszczone w nim treści są zgodne z Regulaminem serwisu, a formularz wypełniony poprawnie, wspomnienie zostanie opublikowane przez Moderatora. Moderator może poprawić błędy ortograficzne, interpunkcyjne, literówki, które pojawią się we wspomnieniu. Jeśli ma uwagi do wspomnienia, informuje o tym mailem, prosząc o poprawę.

Po poprawkach dokonanych przez Użytkownika wspomnienie ponownie trafia do moderacji.

4. Po jakim czasie od przesłania formularza stworzone przez użytkownika Miejsce Pamięci zostanie opublikowane?

Wciśnięcie przez Użytkownika przycisku "Opublikuj Miejsce Pamięci" kończy proces tworzenia Miejsca Pamięci i kieruje je do moderacji. Dopiero po pozytywnej moderacji Miejsce Pamięci będzie widoczne w serwisie. Moderacja zajmuje zazwyczaj jeden dzień roboczy, jednak termin wynikający z Regulaminu serwisu to 72 godziny. O opublikowaniu Miejsca Pamięci powiadomimy mailem. W mailu możemy również przesłać nasze uwagi, sugestie i prośby o poprawę lub uzupełnienie niektórych elementów wspomnienia. Przesłanie takich uwag nie blokuje publikacji Miejsca Pamięci.

Po każdej wprowadzonej przez Użytkownika zmianie Miejsce Pamięci trafia do moderacji.

5. Jak długo Miejsce Pamięci będzie publikowane w serwisie?

Czas publikacji Miejsca Pamięci zależy od wybranej oferty. Masz do wyboru ofertę 3-letnią, za którą opłata wynosi 109 zł, lub ofertę 5-letnią za 139 zł. Płatności dokonasz kartą.

Jeśli nie chcesz płacić kartą i preferujesz przelew, skontaktuj się z nami, pisząc maila na adres: pomoc@odeszli.pl

14 dni przed wygaśnięciem subskrypcji poinformujemy Cię mailowo o zbliżającym się terminie końca publikacji Miejsca Pamięci i możliwości przedłużenia jej na kolejny wybrany z oferty okres.

6. Co mogę zrobić w ramach posiadanego konta?

W ramach posiadanego konta w serwisie Odeszli.pl udostępniamy usługę tworzenia nieograniczonej ilości wspomnień (Miejsc Pamięci) oraz udostępniania ich w mediach społecznościowych (Facebook, Twitter, Messenger). Istnieje również możliwość wprowadzania dowolnej ilości zmian w treści i galerii Miejsca Pamięci. Każda dokonana przez Użytkownika zmiana powoduje, że Miejsce Pamięci trafia do moderacji.

Jeśli jesteś posiadaczem kilku Miejsc Pamięci, będą się one podsuwać domyślnie czytelnikom. Po wejściu w jedno z nich, na dole strony pokażą się kolejne, których jesteś właścicielem.

7. Jak edytować (zmienić) opublikowane Miejsce Pamięci?

Zmian w opłaconym Miejscu Pamięci można dokonywać w dowolnym momencie trwania subskrypcji nieograniczoną ilość razy. Szczegółową instrukcję, jak założyć, opłacić i zmieniać istniejące już Miejsce Pamięci znajdziesz tutaj .

8. Jak przedłużyć płatność na kolejny okres w trakcie trwania subskrypcji? 

Aby móc dokonać opłaty za przedłużenie Miejsca Pamięci, należy zalogować się do swojego konta w serwisie Odeszli.pl.
Po wejściu w zakładkę Moje Miejsca Pamięci widoczne są wszystkie stworzone przez Użytkownika Miejsca Pamięci i ich status (opłacone/nieopłacone).
Przy Miejscu Pamięci, którego ważność chce się przedłużyć, należy kliknąć w przycisk "Przedłuż ważność" i z tego poziomu dokonać wyboru oferty, przedłużając w ten sposób publikację Miejsca Pamięci na kolejny wybrany przez siebie okres.

9. Co się stanie, gdy opóźni się płatność za przedłużenie publikacji Miejsca Pamięci?

14 dni przed wygaśnięciem subskrypcji Użytkownik otrzymuje maila z informacją, że zbliża się jej koniec. Brak wpłaty powoduje, że Miejsce Pamięci przestanie być publikowane. Przywrócenie publikacji będzie wymagało uiszczenia opłaty, zgodnie z ponownie wybraną ofertą.

10. Czy do wspomnienia można dodać zdjęcia, filmy? Jakie są wymagania techniczne?

Tak, do Miejsca Pamięci można dodawać zdjęcia i filmy. Zadbaj o to, aby były to zdjęcia dobrej jakości. Aby dodać film należy wkleić link filmu z YouTube. Maksymalna łączna ilość zdjęć/filmów w galerii to 20 plików.
Bardzo ważne jest dodanie zdjęcia profilowego. Jeśli go nie będzie, w miejscu przeznaczonym na nie pojawi się ikonka gołębicy.

W przypadku jakichkolwiek problemów prosimy o kontakt mailowy – pomoc@odeszli.pl.

11. Czy Moderator może zmienić treść mojego wspomnienia (Miejsca Pamięci)?

Moderator nie może zmieniać treści wspomnienia, może jedynie przed publikacją Miejsca Pamięci nanieść zmiany stylistyczne, ortograficzne, poprawić literówki i interpunkcję. W korespondencji mailowej Moderator może poprosić użytkownika o uzupełnienie wspomnienia o brakujące elementy, np. o dodanie zdjęcia profilowego, dodanie zdjęcia w tle z dostępnej w zasobach serwisu galerii itp. Nie oznacza to, że Miejsce Pamięci bez tych elementów nie zostanie opublikowane.

12. Co się stanie, jeśli dwie osoby opublikują niezależnie wspomnienie o tej samej osobie?

Każdy ma prawo wspominać swojego bliskiego w taki sposób, w jaki go pamięta. Jak najbardziej dopuszczalna jest sytuacja, że różne osoby stworzą Miejsce Pamięci dla tego samego zmarłego – w sposób zgodny z Regulaminem serwisu. Wówczas w serwisie są dwa-trzy różne Miejsca Pamięci dla tej samej osoby. Opublikowania wspomnienia możemy odmówić w sytuacji, gdy narusza ono postanowienia regulaminu.

13. Co wpisać w pole "opis" przy tworzeniu Miejsca Pamięci?

W polu opis można wpisać stopień pokrewieństwa (np. Kochana Mama) lub zawód osoby wspominanej, można połączyć obie te informacje (np. Kochany Tatuś, nauczyciel, pasjonat gór).
Nie należy w tym miejscu wpisywać zbyt dużo tekstu, nie należy również wpisywać go za pomocą wersalików (tzw. tekstu drukowanego).

W serwisie można wyszukać osoby zmarłe za pomocą wyszukiwarki, wpisując imię, nazwisko lub zawód (czyli właśnie ten "opis" z formularza przy tworzeniu Miejsca Pamięci), np. po wpisaniu w wyszukiwarkę słowa "babcia", pokażą się wszystkie Miejsca Pamięci, które w opisie mają słowo "babcia".

14. Skąd wziąć zdjęcie do tła, tworząc Miejsce Pamięci?

Zdjęcie do tła można wybrać z zasobów naszej galerii serwisowej. Do wyboru jest duży zbiór fotografii w różnej stylistyce.

15. Czy muszę dodać zdjęcie profilowe do tworzonego Miejsca Pamięci?

Nie ma obowiązku publikacji we wspomnieniu zdjęcia profilowego bliskiej zmarłej osoby. Jednakże rekomendujemy wstawienie takiego zdjęcia – nie musi być ono wykonane w ostatnim okresie życia naszego bliskiego, nie musi też być to zdjęcie portretowe, może to być jakieś nasze ulubione zdjęcie, fotografia z tego okresu życia osoby wspominanej, z jakiego najbardziej chcesz ją zapamiętać.

Jeśli nie zostanie wstawione żadne zdjęcie, w jego miejscu automatycznie pojawi się ikonka gołębicy.

16. Czy Miejsca Pamięci są widoczne z zagranicy?

Opublikowane Miejsca Pamięci widoczne są dla wszystkich, zarówno w Polsce, jak i za granicą.

17. W jaki sposób przesłać informację o Miejscu Pamięci do rodziny i znajomych?

Miejsce Pamięci może być udostępnione za pomocą przycisku "Poinformuj innych". Można je udostępnić za pomocą Facebooka, Twittera, Messengera lub skopiować link i wysłać go do najbliższych za pomocą maila.

18. Co oznacza premoderacja? 

Premoderacja polega na sprawdzeniu i ocenie przez Administratora treści przekazanych przez użytkownika przed ich opublikowaniem. Premoderacji podlegają wszystkie treści oraz pliki, które mają być zamieszczone w ramach Miejsca Pamięci.