Muzułmański cmentarz znajduje się w świętym irackim mieście Nadżaf i jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Trafił również do Księgi Rekordów Guinnessa jako największe cmentarzysko na świecie.
Nekropolia jest niczym miasto – rozciąga się na powierzchni ponad 900 hektarów. Jedni porównują jej obszar do 1700 boisk piłkarskich, inni do 225 rynków w Krakowie.
Nie wiadomo dokładnie, ilu spoczywa tu zmarłych, niektóre źródła mówią o sześciu, inne nawet o ośmiu milionach osób.
Fot. Shuterrstock Największy cmentarz świata. Tu spoczywa przybrany syn Mahometa?
Wadi us Salaam, czyli "Dolina Pokoju" ma 1400 lat i jest dla muzułmanów miejscem wyjątkowym. Wierzą oni, że to właśnie tutaj pochowany jest Ali Ibn Abi Talib – pierwszy szyicki imam, przybrany syn Mahometa i mąż jego córki Fatimy. Niektórzy uważają także, że razem z nim w grobie spoczywają także biblijny Adam i Noe. Cmentarz sąsiaduje bezpośrednio z sanktuarium Alego w Nadżaf, które uznawane jest przez muzułmanów za jedno z najświętszych miejsc, zaraz po Mekce i Medynie. Według tradycyjnych wierzeń Ali zdecydował przed śmiercią, aby jego ciało pochowano w sekrecie w takim miejscu. Po to, by nikt nie był w stanie zbezcześcić jego grobu. Wierzenia mówią również, że ziemię w "Dolinie Pokoju" kupił sam prorok Abraham, a Ali w swoim nauczaniu mówił o tym miejscu, że "jest częścią nieba".
Dlatego do Nadżaf przybywają pielgrzymki milionów muzułmanów z całego świata. Wielu pragnie być tutaj pochowanych, wierząc, że Ali posiada moc wstawiania się za zmarłymi.
W ostatnich latach największy cmentarz świata dotknęły trudne momenty związane z działaniami wojennymi. W 2004 roku, podczas wojny w Iraku, amerykańskie lotnictwo przeprowadziło serię nalotów na Wadi us Salaam, gdzie schronili się sadryści (bojówki radykalnego antyamerykańskiego duchownego szyickiego Muktady al-Sadra). Ze względu na gigantyczną powierzchnię i chaotyczną strukturę labiryntu, cmentarz stał się również miejscem kryjówek i zasadzek.
Na cmentarzu zaczęło również brakować miejsc dla zmarłych w związku z ogromną liczbą ofiar późniejszego konfliktu z Państwem Islamskim. Skutkowało to kradzieżami miejsc pochówku i ich nielegalnym handlem.
Fot. Shutterstock "Dolina Pokoju" w Iraku: zmarłych chowa się tutaj od 1400 lat
Od 2011 roku cmentarz znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
"Uniwersalna wartość tego cmentarza polega na tym, że jest to jedno z najstarszych miejsc pochówków muzułmanów, jego obszar czyni go jednym z największych cmentarzy na świecie, wartością jest również obecność sanktuarium Imama Alego Ibn Abi Taliba. Znajdowały się tam również groby wielu proroków, królów, książąt i sułtanów. Cmentarz Wadi Al-Salam jest jedynym cmentarzem na świecie, na którym proces pochówków trwa do dziś od ponad 1400 lat" – można przeczytać na stronie UNESCO.
Agnieszka Drabikowska