Wstecz

O śmierci w sposób otwarty, czuły i wspierający. "W końcu o końcu" w Teatrze Komuna Warszawa

Wykłady o opiece paliatywnej, ekologicznych pochówkach czy ceremoniach humanistycznych, a także możliwość przekonania się, że o tych trudnych tematach można rozmawiać z ciepłem, czułością, a nawet poczuciem humoru. Na spotkania ze śmiercią zapraszają w pierwszy weekend listopada Instytut Dobrej Śmierci oraz Teatr Komuna Warszawa.

Ruslan Huzau / Shutterstock

Weekend „W końcu o końcu" odbędzie się w ramach „Szkoły umierania", czyli cyklu regularnych spotkań i warsztatów poświęconych umieraniu, śmierci i żałobie prowadzonych wspólnie przez Teatr Komuna Warszawa i Instytut Dobrej Śmierci.

W sobotę, 4 listopada organizatorzy zapraszają na wykłady eksperckie:

  • godz. 12: „Jak chcemy umrzeć?" - O procesie umierania i opiece paliatywnej opowie dr Agata Malenda, z zawodu specjalistka chorób wewnętrznych oraz hematologii, z pasji lekarka hospicyjna, inicjatorka cyklu konferencji „Empatia a umieranie i śmierć. Dobre praktyki w relacji lekarz-pacjent-rodzina", współorganizowanej z Okręgową Izbą Lekarską w Warszawie.
  • godz. 12.30: „Jak chcemy być pochowani?" - O ekologicznych pochówkach i leśnych cmentarzach opowiadać będzie Anja Franczak, założycielka Instytutu Dobrej Śmierci, która zajmuje się edukacją w obszarze śmierci i żałoby, a jako celebrantka ceremonii tworzy i prowadzi osobiste rytuały pożegnania i humanistyczne ceremonie pogrzebowe.
  • godz. 13: „Jak chcemy żegnać swoich bliskich?" - O osobistych rytuałach i humanistycznych ceremoniach pogrzebowych opowie Ewa Pawlik, wieloletnia współtwórczyni kwartalnika „Przekrój", która prowadzi i projektuje ceremonie humanistyczne oraz ceremonie łączone we współpracy z duchownymi.
  • Wstęp na konferencję jest płatny, ceny biletów zaczynają się od 10 zł, ale uczestnicy mogą wybrać kwotę, którą chcą zapłacić – maksymalnie wynosi 100 zł. Wejściówki dostępne są online na https://instytutdobrejsmierci.pl/produkt/wiedza-konieczna-czyli-wyklady-o-koncu/

Po konferencji organizatorzy zapraszają do Death Cafe, czyli rozmowy o końcu przy kawie (godz. 15-17). Wstęp na nie jest bezpłatny.

Black Market, czyli porozmawiajmy o śmierci

Dzień później, w niedzielę, 5 listopada, wydarzenie będzie miało formułę otwartą, a Teatr Komuna zamieni się miejsce rozmów z ekspertami Kolektywu Instytutu Dobrej Śmierci. Czekać będą na pytania o wszystko, co związane jest z umieraniem, śmiercią i żałobą.

Rozmowy odbywać będą się w godz. 15-18 w formule „Black Market", czyli 25-minutowych spotkań, przy małych stolikach. Wstęp wolny.

„Dla naszych ekspertek i ekspertów żadne pytanie dotyczące śmierci i żałoby nie będzie ani krępujące, ani nietaktowne lub dziwne – ponieważ są one normalną częścią ich codziennej pracy. Pokażemy Wam, jak o śmierci można rozmawiać w sposób otwarty, spokojny i wspierający. Z ciepłem, czułością i może nawet poczuciem humoru" – podkreślają organizatorzy.

Do dyspozycji będą:

  • Katarzyna Boni, reporterka i pisarka, która pisze o traumie, stracie i żałobie. Opisała m.in., jak ze stratą radzą sobie Japończycy po tsunami w 2011 roku, a podczas pracy nad książką brała udział w warsztatach umierania prowadzonych przez buddyjskich mnichów.
  • Weronika Chańska, adiunkt w Zakładzie Filozofii i Bioetyki Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, od 2011 roku członkini Komitetu Bioetyki przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk.
  • Ania Charko, psycholożka zdrowia i ekspertka psychosomatyki, założycielka Fundacji Ludzie i Medycyna zajmującej się empatycznym projektowaniem rozwiązań w medycynie.
  • Justyna Dąbrowska, psychoterapeutka w Laboratorium Psychoedukacji, autorka tomów rozmów, w których pyta artystów o to, co się widzi, czuje i myśli, gdy jest się na ostatnim etapie życia.
  • Izabela Jachnicka, projektantka i celebrantka pogrzebów humanistycznych.
  • Krzysztof Kozłowski, mediator i radca prawny specjalizujący się w prawie spadkowym.
  • Marta Malinowska, reżyserka i psycholożka, ekspertka psychologii transpersonalnej.
  • Grażyna Niewiadomska, psycholożka, od lat związana z tematem umierania, żałoby i człowiekiem w kryzysie.
  • Milena Pacuda, przez pięć lat współprowadziła ośrodek wsparcia i rozwoju Bliskie Miejsce, a wcześniej pracowała w Fundacji Nagle Sami, w której wspierała dorosłych i dzieci po stracie bliskich.
  • Monika Stasiak, antropolożka i mistrzyni ceremonii, która przygotowuje i prowadzi świeckie rytuały przejścia oraz ceremonie humanistyczne związane z cyklem życia ludzkiego.
  • Minerwa Wdzięczkowska, jedna z pierwszych w Polsce absolwentek interdyscyplinarnych studiów podyplomowych z zakresu suicydologii, czyli nauki zajmującej się samobójstwami.