Wstecz

Jak rozporządzać majątkiem. Można sprawić, że zapis w testamencie pomoże dzieciom

- Chyba większość z nas chce zostawić po sobie coś więcej niż tylko wspomnienia, a konkretny zapis w testamencie może nam to ułatwić - mówi Monika Tymińska, koordynatorka UNICEF Polska ds. testamentowych.

To dzięki UNICEF dzieci nawet w najdalszych zakątkach świata mają dostęp m.in. do opieki zdrowotnej, szczepień
(Fot. Shutterstock)

Beata Żurek: Czym zajmuje się UNICEF?

Monika Tymińska, koordynatorka UNICEF Polska ds. testamentowych: Proszę wyobrazić sobie świat, w którym każde dziecko może się śmiać, bawić i marzyć. UNICEF pomaga stworzyć taki świat. Organizacja od lat działa na rzecz dzieci, zapewniając im wszystko, czego potrzebują, aby szczęśliwie dorastać. To dzięki UNICEF dzieci nawet w najdalszych zakątkach świata mają dostęp do opieki zdrowotnej, szczepień, żywności i edukacji. Do tego potrzebne są niemałe fundusze.

Dlatego powstał program "Ponadczasowi"?

– Chyba większość z nas chce zostawić po sobie coś więcej niż tylko wspomnienia i zapewne był to jeden z powodów stworzenia programu "Ponadczasowi". Dzięki niemu każdy może zostawić po sobie coś ważnego i w prosty sposób, pomóc dzieciom w potrzebie. Kilka podpisów i dokonana darowizna będzie wspierać ważne projekty przez lata. To jak zainwestowanie w lepszą przyszłość dla najmłodszych. To piękny gest, który na pewno sprawi, że świat będzie lepszy.

Zapisy testamentowe, to dobry pomysł na pozyskiwanie pieniędzy na działalność organizacji pomocowych?

– Przekazując część majątku UNICEF Polska, można przyczynić się do lepszej przyszłości dla dzieci na całym świecie. To jak napisanie nowego rozdziału w historii, w którym gramy główną rolę. Zapisy testamentowe są nie tylko korzystne dla organizacji charytatywnych, ale także dla samych darczyńców, którzy chcą mieć pewność, że ich środki zostaną wykorzystane w sposób, który ma znaczenie.

Kto może dołączyć do programu UNICEF Polska?

– Do programu "Ponadczasowi" może dołączyć każdy. Nie ważne, czy jest młody, czy starszy, czy ma dużo na koncie, czy niewiele. Liczy się chęć pomagania dzieciom. To jak klub miłośników dobrego serca, do którego każdy może się zapisać.

Co udało się zrobić dla dzieci dzięki pieniądzom z programu "Ponadczasowi"?

– Dzięki pieniądzom zebranym w ramach programu "Ponadczasowi" możemy pomoc dzieciom np. w sytuacjach kryzysowych, zapewnić im dostępu do czystej wody i sanitariatów, wesprzeć ich edukację. Konkretne efekty działań zależą od tego, na jakie projekty zostaną przeznaczone środki.

Może wspomnę niedawną historię Abbasa, 11-letniego chłopca z Libanu, który został trafiony odłamkiem w rękę po tym, jak pocisk uderzył w pobliżu jego domu. Uciekał z rodzicami, aż dotarł w bezpieczne miejsce, gdzie ratownicy medyczni UNICEF opatrzyli go i usunęli odłamek z ręki. Takich historii jak Abbasa jest niestety wiele, w różnych zakątkach świata. A UNICEF jest wszędzie tam, gdzie może pomóc.

UNICEF Polska to trochę jak wielki sklep z prezentami dla dzieci, ale zamiast zabawek, są tam rzeczy naprawdę potrzebne. Jak np. szczepionki, żeby dzieci nie chorowały, czysta woda do picia, żeby nie były spragnione, czy książki, żeby mogły się uczyć. A kiedy wybucha kolejny konflikt zbrojny, czy dochodzi do katastrofy, to UNICEF jest pierwszy, żeby pomóc dzieciom i ich rodzinom.

Jak dołączyć do programu "Ponadczasowi"?

Marcin Radomski, radca prawny i ekspert UNICEF Polska: W dzisiejszym świecie, gdzie życie jest dynamiczne, a rodziny są coraz bardziej złożone, uważam, że można nas podzielić na dwie grupy: tych co „muszą" sporządzić testament i tych, którzy mogą to zrobić. Do tych, którzy muszą sporządzić testament, zaliczam bezdzietne małżeństwa, bo po śmierci np. męża, żona odziedziczy tylko połowę spadku, a resztę odziedziczą jej teściowe lub dalsza rodzina męża. Małżeństwa, które mają małoletnie dzieci. W tym wypadku, gdy np. umiera żona, to większość spadku przypada dzieciom i ojciec bez zgody sądu „nie ruszy" ani złotówki z banku.

O testamencie powinny pomyśleć także tzw. rodziny patchworkowe, bo tam, przy złym splocie okoliczności, spadek trafi w ręce „nie moich dzieci". Dotyczy to również partnerów z nieformalnych związków. Oni muszą pamiętać, że nawet jak żyją w związku kilkadziesiąt lat tak jak małżeństwo, to nic po sobie nie dziedziczą. A pozostali, to ci ,którzy mogą sporządzić testament, bo tak chcą.

I co najważniejsze, każda z tych grup może wykonać gest dobroczynności, przekazując, po swojej śmierci, wsparcie na rzecz UNICEF Polska. Można w testamencie przekazać dowolną kwotę, część swojego majątku lub konkretny przedmiot. Każdy dar jest cenny i przyczyni się do realizacji misji UNICEF.

Gdzie można znaleźć więcej informacji na temat sporządzania testamentu i wspierania UNICEF Polska?

Monika Tymińska: Można odwiedzić stronę internetową UNICEF Polska. W zakładce o programie "Ponadczasowi" znajdują się szczegółowe informacje o różnych formach wsparcia finansowego, w tym o zapisach testamentowych. Można także skontaktować się telefonicznie z biurem UNICEF Polska pod numerem (+48) 690 466 945 i otrzymać odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące wsparcia finansowego organizacji.

rozmawiała Beata Żurek