20.11.2024
Nie tylko słowem - mowa pogrzebowa w trakcie ceremonii pożegnania
Laudacja, określana też mianem mowy pogrzebowej albo wspomnienia o zmarłym, wydaje się być nieodłącznym elementem pogrzebu humanistycznego. Czy jednak jest to jedyna forma, jaką możemy zaoferować tym, którzy odeszli, i tym, którzy zostają?
12.11.2024
Pieśni pogrzebowe - tradycja i interpretacje
Osoby, które miały okazję uczestniczyć w tradycyjnym czuwaniu przy zmarłym z pewnością pamiętają specyficzne towarzyszące temu wydarzeniu pieśni. Ich odtwórczyniami i depozytariuszkami wiedzy dotyczącej ich wykonywania były najczęściej starsze kobiety lub mężczyźni. Skąd się wzięły te utwory? Jakie było ich znaczenie w kontekście całego obrzędu pogrzebowego? I czy dzisiaj ciągle warto korzystać z nich w czasie pożegnań?
21.10.2024
Na cmentarzach brakuje miejsc na tradycyjne groby. Dobrze, że popularna staje się kremacja
Mamy w ciałach rozruszniki pracy serca i inne wynalazki medycyny, które ratują nam życie lub poprawiają jego komfort. Czy trzeba je usunąć z ciała przed kremacją? W co przyodziać zmarłego, jaką wybrać trumnę?
16.10.2024
Ubranie "do trumny" - zapobiegliwość, przeżytek, zgoda na nieuniknione?
Czy do śmierci można się przygotować? Czy na pragmatyzm starszych osób, które w szafie trzymają ubranie do trumny, należy patrzeć tylko jak na dziwactwo wynikające z nadmiernej zapobiegliwości? Może powinniśmy spojrzeć na nie raczej jako na chęć uporządkowania i zorganizowania we własnym zakresie tego, o czym krewni nie chcą nawet słuchać?
06.09.2024
Wierzący, niewierzący - godzenie różnych porządków duchowych w czasie pożegnania
"Pożegnanie jest dla żywych" - pada często z ust moich rozmówców. Oczywiście, powinno uwzględniać potrzeby i życzenia osoby zmarłej, ale także emocje i świat wartości tych, którzy zostają. Co jednak, kiedy oczekiwania tych ostatnich są w kwestiach duchowych zupełnie odmienne?