Andrzej Płatek

Ur. 23.09.1947 Zm. 13.10.2017

Wspomnienie

Jako zawodnik występował na pozycji obrońcy w Czarnych Pyskowice i Walce Makoszowy. Do historii śląskiego futbolu przeszedł jako trener. Wywalczył z Ruchem Radzionków awans do ekstraklasy. Podczas debiutanckiego sezonu (1998/99) w pierwszym, historycznym meczu Cidry rozbiły Widzew Łódź 5:0 i zostały liderem. Sezon radzionkowianie zakończyli na piątym miejscu. Płatek był także m.in. drugim trenerem Górnika Zabrze (u Huberta Kostki). Pracował również za granicą – w Tunezji z Antonim Piechniczkiem, Zdzisławem Podedwornym i Władysławem Żmudą. W Esperance Tunis i arabskim Al-Nassr był asystentem Antoniego Piechniczka (dwa tytuły mistrzowskie w Tunezji). W Esperance pełnił także funkcję trenera grup młodzieżowych (zdobył młodzieżowe mistrzostwo Tunezji) i dyrektora technicznego. Odniósł również ogromny sukces jako pierwszy szkoleniowiec Olympique de Béja. Zespół z 25-tysięcznego miasta zdobył pod jego wodzą Puchar Tunezji. Potem z Étoile de Sousse Płatek zdobył trzecie miejsce w lidze. Po powrocie do kraju pracował także w GKS Tychy i KS Myszków.