Wstecz

Wiosenne porządki na cmentarzach

Wiosną praktycznie każdy pomnik na cmentarzu wymaga co najmniej umycia. Najważniejszy jest tu dobór odpowiednich preparatów. Podpowiadamy, czym czyścić nagrobki.

Wiosną praktycznie każdy pomnik na cmentarzu wymaga co najmniej umycia. Najważniejszy jest tu dobór odpowiednich preparatów.
Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl

Powiązane artykuły

Tegoroczna zima za nami. Przyszła pora na wiosenne porządki, także te na cmentarzach. Jak się do nich zabrać? Pracę najlepiej zacząć od wyniesienia starych zniczy, kwiatów i wieńców. Uporządkujmy teren wokół grobu - usuńmy chwasty, zamiećmy zeszłoroczne, opadłe liście. Trzeba przy tym pamiętać, że także na cmentarzach obowiązuje segregacja śmieci. Warto i tutaj zadbać o ekologię.

Na nekropoliach można spotkać półki na znicze do ponownego wykorzystania. Można tam zostawić znicz, który jeszcze nadaje się do użytku (np. po wymianie wkładu), chociaż nam już z jakiegoś powodu nie odpowiada. Takie półki stoją już m.in. na cmentarzu komunalnym w Bielsku-Białej i na kilku nekropoliach w Wodzisławiu Śląskim.

Jak założyć Miejsce Pamięci w serwisie Odeszli.pl? (instrukcja tutaj )

Co ciekawe, na niektórych cmentarzach można wypożyczyć narzędzia do sprzątania. Tak jest np. w Połczynie – Zdroju na cmentarzu komunalnym. Przygotowano tutaj trzy stanowiska z narzędziami do nieodpłatnego wypożyczania. - Zachęcamy do korzystania z nich i prosimy o odkładanie narzędzi na miejsce, z którego zostały wypożyczone - informują zarządzający tą nekropolią.

Porządki na cmentarzach. Marmur octu nie lubi

Na naszych cmentarzach stoją nagrobki z kamienia warte często kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych. Marek Kamyczek, kamieniarz z Pogórza Cieszyńskiego mówi, że po zimie każdy nagrobek wymaga starannego wyczyszczenia, bo mróz, śnieg i wilgoć zrobiły swoje. Jak dobrze umyć nagrobek? To zależy od tego, z jakiego materiału został wykonany.

Dosyć łatwo jest utrzymać w dobrym stanie nagrobek z granitu. Ten materiał jest bardzo wytrzymały i odporny na ścieranie, a także na warunki pogodowe. Nic wtedy dziwnego, że jest materiałem najczęściej spotykanym na naszych cmentarzach. Dzięki gładkiej i błyszczącej powierzchni stosunkowo łatwo utrzymać go w czystości. Wystarczy ciepła woda, do której można dodać trochę płynu do mycia naczyń lub octu oraz miękka szmatka. Nie wolno przy tym używać drucianych szczotek ani innych ostrych narzędzi, które mogłyby porysować nagrobek. Nie można też stosować wosków i innych tłustych preparatów, bo zakonserwowany nimi nagrobek z granitu tylko szybciej się pobrudzi.

Solidnym i trwałym kamieniem, w dodatku wyjątkowo efektownym, jest marmur. Jednak warunki klimatyczne panujące w Polsce sprzyjają jego niszczeniu. Dlatego polecany jest raczej do wnętrz.

Podczas czyszczenia marmurowych płyt nagrobnych i pomników nie wolno stosować szczotek z twardym włosiem oraz środków chemicznych, zwłaszcza żadnych kwasów. Wystarczy ciepła woda. Marmur z czasem matowieje, chcąc poprawić jego wygląd możemy użyć specjalnego, nabłyszczającego wosku przeznaczonego do tego kamienia.

Porządki na cmentarzach. Piaskowiec łatwo się brudzi, litery rdzewieją

Piaskowiec, najpopularniejszy kamień na świecie, używany jest nie tylko do produkcji pomników i płyt nagrobnych, ale także drobnych elementów ozdobnych, takich jak wazony i donice. Niestety, kamień ten ma jedną wadę - bardzo łatwo wchłania każdy brud. Nagrobek lub donicę z piaskowca można umyć ciepłą wodą. Trzeba pamiętać o tym, że kamień ten niestety bardzo łatwo porysować.

Lastryko to jeden z najtańszych materiałów. Ma jednak pewną wadę - ze względu na porowatą strukturę nagrobki i płyty z lastryka szybko porastają mchem, pojawia się na nich także pleśń. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy grób stoi w zacienionej i wilgotnej części cmentarza. W takim przypadku pomóc mogą specjalne, gotowe środki.

Jeśli lastrykowy pomnik jest w dobrym stanie, do jego czyszczenia wystarczy ciepła woda z płynem do mycia naczyń. Trzeba przy tym pamiętać, że również lastryko można bardzo łatwo zarysować.

Jednym z najczęściej spotykanych na grobach zanieczyszczeń są plamy po zniczach. Jak usunąć rozlany wosk? Najprościej będzie wylać na taką plamę gorącą wodę i spróbować delikatnie usunąć ją drewnianą szpatułką.

Jak napisać wspomnienie w Miejscu Pamięci na Odeszli.pl? (czytaj tutaj )

Wiosną warto zadbać także o napisy czy elementy ozdobne na pomnikach. Jeśli pojawi się na nich rdza, można spróbować usunąć nalot zrobioną w domu mieszkanką sody i wody utlenionej. Takie elementy z czasem też śniedzieją, a w przypadku takich problemów pomoże pasta do polerowania metali. - Doradzam, aby nie używać do tego celu preparatów kupionych w supermarkecie, tylko wybrać się do kamieniarza, który pomoże dobrać odpowiedni środek – zaleca Marek Kamyczek. – Używając złego preparatu możemy tylko pogorszyć stan nagrobka.

Przy okazji wiosennych porządków warto też wykonać drobne naprawy, np. zabezpieczyć wszystkie szczeliny specjalnym preparatem lub klejem do uszczelniania. Woda, która się gromadzi w takich ubytkach, po każdym deszczu zamarza i przyśpiesza niszczenie pomnika albo płyty nagrobnej.

Nie masz czasu? Możesz zlecić opiekę na grobem

Jeśli ktoś nie ma czasu na uporządkowanie grobu, może taką usługę zlecić specjalistycznej firmie. Na rynku jest ich wiele. Oferują całoroczną opiekę nad grobami, obejmującą m.in. czyszczenie grobów z liści i innych śmieci, porządkowanie całego otoczenia miejsca spoczynku, dokładne mycie nagrobka, zapalenie znicza, a nawet przesłanie mailem zdjęcia przed i po sprzątaniu. Jaki jest koszt takiej usługi? Przykładowo, zakład pogrzebowy Memento Mori z Warszawy oferuje uprzątnięcie pojedynczego grobu - wyniesienie zwiędłych kwiatów i wypalonych zniczy, oraz zamiecenie - za 45 złotych, jeżeli do tego dochodzi mycie, cena wynosi 65 zł. Za 120 złotych można zamówić usługę zaimpregnowania nagrobka, co ochroni przed deszczem i mrozem.

Coraz częściej ofertę taką mają też administratorzy cmentarzy. Firma Katowickie Cmentarze Komunalne, która zarządza kilkoma nekropoliami w mieście, oferuje całoroczną opiekę nad grobami. Cena zależy od wybranego pakietu oraz od tego, ile razy w ciągu roku grób ma zostać uporządkowany.