W portalu Odeszli.pl opisywaliśmy już wiele niezwykłych nekropolii. Te najsłynniejsze, jak Père-Lachaise w Paryżu, na Rossie w Wilnie czy tłumnie odwiedzane Powązki w Warszawie oraz Rakowicki w Krakowie. A także te zajmujące rekordową powierzchnię jak Wadi us-Salaam w mieście An-Nadżaf w Iraku, największy cmentarz na Ziemi. Trudno nawet wyobrazić sobie ogrom tej ostatniej nekropolii. Zajmuje powierzchnię 917 hektarów, czyli jest większy niż cały teren lotniska Okęcie w Warszawie, a pomieściłoby się na nim ponad 1700 boisk piłkarskich.
W Księdze Rekordów Guinnessa
Cmentarz Wadi us-Salaam trafił na tymczasową listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nie ma na niej Memorial Necropole Ecumenica, ale ta brazylijska nekropolia została wpisana do innego słynnego zestawienia – Księgi Rekordów Guinnessa. Jest to bowiem najwyższy cmentarz świata.
Memorial Necropole Ecumenica znajduje się w mieście Santos. Położone jest ono w południowo-wschodniej Brazylii, w stanie São Paulo, kilkadziesiąt kilometrów od nazywającego się tak samo największego miasta Ameryki Południowej, dziesiątego pod względem wielkości na świecie. Santos to także częsty cel turystów, i to nie tylko względu na wyjątkowy cmentarz – zachwycają przede wszystkim przepiękne plaże nad Oceanem Atlantyckim.
Memorial Necropole Ecumenica jest młodym cmentarzem. Pod względem wieku nie ma co porównywać go do innych słynnych nekropolii, a już na pewno nie do Wadi us-Salaam, którego historia liczy już około 1400 lat. Cmentarz w Santos zaczęto bowiem budować w 1983 roku. Ukończono go dość szybko, bo pierwszy pochówek zorganizowano tu w lipcu 1984 r, choć uroczyste otwarcie nekropolii odbyło się później – 20 września 1991 roku.
Całość nie zajmuje dużej powierzchni, bo zaledwie 1,8 hektara. Wyjątkowość tej nekropolii jest jednak inna – ma aż 14 pięter! Stale oświetlony budynek na pierwszy rzut oka wygląda jak apartamentowiec czy duży hotel. Tymczasem w środku jest 16 tysięcy grobów.
Fot. Anadolu/AFP/East News Na pomysł tej inwestycji wpadł argentyński przedsiębiorca Pepe Altstut. Budowla to nie tylko groby, są tam także pomieszczenia do odprawiania nabożeństw, krematorium, mauzoleum, a nawet tropikalny ogród z wodospadem i kawiarnią na dachu. Mało tego, na terenie Memorial Necropole Ecumenica jest też muzeum klasycznych samochodów.
Jak założyć Miejsce Pamięci w serwisie Odeszli.pl? (instrukcja tutaj)
Legenda na dziewiątym piętrze
Na dziewiątej kondygnacji, od 3 stycznia 2023 roku, spoczywa ciało wyjątkowej osobistości. Tego dnia w Memorial Necropole Ecumenica pochowany został Edson Arantes do Nascimento, czyli legendarny Pele. Najsłynniejszy piłkarz świata, uznany przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski za najlepszego sportowca XX wieku, zmarł 29 grudnia 2022 roku w szpitalu w São Paulo. W Brazylii ogłoszono wówczas trzydniową żałobę narodową. Dzień przed skromną, rodzinną uroczystością pogrzebową w Memorial Necropole Ecumenica, na czuwanie przy trumnie Pelego na stadionie, na którym mecze rozgrywała drużyna Santosu z nim w składzie, przyszło ok. 230 tys. osób.
Fot. AFP/East News Pele, trzykrotny mistrz świata, spoczął obok swojego ojca. W Memorial Necropole Ecumenica pochowany jest także kolega legendarnego piłkarza z boiska – Antonio Honorio Coutinho. Nic dziwnego, z potężnego cmentarza-wieżowca widać przecież stadion Santosu…
W Memorial Necropole Ecumenica spoczął także m.in. Alexandre Magno Abrão, znany jako Chorão, brazylijski piosenkarz, autor tekstów, filmowiec, scenarzysta i biznesmen. Najbardziej znany jest jako założyciel i wokalista rockowego zespołu Charlie Brown Jr. Pochowano tam również innego członka zespołu Charlie Brown Jr. – Luiza Carlosa Leão Duarte Júniora. Ten basista, perkusista, autor tekstów oraz właściciel wytwórni płytowej znany był pod pseudonimem Champignon.
Piotr Rozpara