Wstecz

O żałobie z czułością w kinie Muranów

Jak poradzić sobie z poczuciem bezradności wobec śmierci ukochanej osoby? Jakie mogą być oblicza żałoby i jak ze stratą bliskich po tsunami w 2011 roku poradzili sobie Japończycy, rzadko przecież okazujący swoje słabości? Odpowiedzi znajdziemy w trzech inspirujących filmach dokumentalnych, które 28 listopada pokazane zostaną w kinie Muranów w Warszawie.

21.05.2021, Warszawa, kino Muranów w pierwszy dzień funkcjonowania kin po zamknięciu związku z pandemią koronawirusa.
Fot. Maciek Jaźwiecki / Agencja Wyborcza.pl

Powiązane artykuły

Organizatorem wieczoru „O żałobie z czułością" jest Instytut Dobrej Śmierci, a partnerami są arte.tv, Fundacja Nagle Sami, kino Muranów oraz Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 18 od pokazu trzech inspirujących reportaży przedstawiających różne podejścia do doświadczania straty.

O tym, jak poradzić sobie z poczuciem bezradności wobec śmierci ukochanej osoby, opowiada obraz Susann Kowatsch „Żałoba inaczej". Dokument przybliża rolę osób wykonujących zawód towarzyszki w żałobie.

„Osoby te chcą ulżyć cierpieniom i przeprowadzić żałobników przez rozstanie z bliskimi osobami w taki sposób, by jak najwięcej się z niego nauczyli. Ich metody są zaskakująco barwne, kreatywne, głośne i czasem zabawne" – czytamy w opisie dokumentu.

Kolejny reportaż, który pokazany zostanie w kinie Muranów, nosi tytuł „Psycho: Żałoba" (reżyseria Claudia Euen oraz Isabel Hahn). O różnorodnych obliczach żałoby opowiadają twórcom filmu wdowa, uchodźczyni i kobieta, która straciła brata. Swoimi perspektywami na proces żałoby dzielą się również ekspertki i eksperci ze świata psychologii i nauki.

Wspominaj bliskich na Odeszli.pl. Podpowiadamy krok po kroku, jak napisać wspomnienie o osobie zmarłej

Dokument „Japonia: Telefon w zaświaty" w reżyserii Constantina Simona i Aruny Popuri pokazuje, jak po tsunami w 2011 roku poradzili sobie Japończycy. To tym bardziej interesujące, że przecież rzadko okazują swoje słabości i rzadko korzystają z pomocy psychologów czy terapeutów. Tym razem sposobem na ukojenie bólu i straty stała się dla nich budka telefoniczna z niepodłączonym telefonem, którą jeden z mieszkańców zbudował wcześniej w swoim ogrodzie w miasteczku Otsuchi, zniszczonym później przez żywioł. Po katastrofie „kaze-no denwa", czyli „telefon na wietrze", stał się miejscem, z którego ludzie starają się porozumieć ze zmarłymi bliskimi.

Co ciekawe, taki sam telefon uruchomiono również na warszawskim osiedlu Jazdów z inicjatywy Katarzyny Boni, dziennikarki, członkini kolektywu Instytutu Dobrej Śmierci oraz autorki książki „Ganbare! Warsztaty umierania". Autorka opisała w niej, jak Japończycy radzą sobie z rzeczywistością po katastrofie tsunami.

Po pokazach w kinie Muranów organizatorzy zapraszają do dyskusji z ekspertami: Izabelą Jachnicką, celebrantką prowadzącą osobiste ceremonie pogrzebowe, Katarzyną Jackowską-Enemuo, antropolożką kultury, muzykantką i celebrantką, oraz Martą Roubą – psychoterapeutką, szefową ośrodka Fundacji Nagle Sami.

A po panelu spotkania „Death Cafe", czyli indywidualne, osobiste rozmowy przy stolikach z ekspertami z kolektywu Instytutu Dobrej Śmierci.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale kupując dobrowolnie bilet, można wesprzeć pracę Instytutu.

Zapisy na wieczór „O żałobie z czułością" prowadzone są pod adresem https://instytutdobrejsmierci.pl/produkt/o-zalobie-z-czuloscia/

Portal odeszli.pl objął wydarzenie patronatem medialnym.

Agnieszka Drabikowska