Wstecz

Wspomnienia o powstańcach warszawskich na Odeszli.pl - poznaj ich historie

Na Odeszli.pl, publikujemy wspomnienia o zmarłych bohaterach Powstania Warszawskiego. Teraz można ich znaleźć w łatwy sposób.

Powstaniec przy wejściu do dolnej części kościoła św. Krzyża.
Eugeniusz Haneman/MPW

Powiązane artykuły

Powstanie Warszawskie, które wybuchło 1. sierpnia 1944 r., to jedno z najbardziej dramatycznych i brzemiennych w skutki wydarzeń w ponad siedemsetletniej historii miasta. Chociaż było zaplanowane na zaledwie kilka dni, trwało ich aż 63. Do walki o wyzwolenie stolicy Polski z rąk nazistowskiego okupanta stanęło 30 tysięcy – niestety, słabo wyposażonych – żołnierzy okręgu warszawskiego Armii Krajowej. Przeciwko sobie ponad dwudziestotysięczne, doskonale uzbrojone – dysponujące wsparciem artylerii i lotnictwa – zgrupowanie wojsk wroga.

Otoczona, pozostawiona samej sobie Warszawa okupiła ten heroiczny zryw ogromnymi stratami. W walkach poległo prawie 20 tysięcy powstańców i około 150 tysięcy cywilów. Bez mała pół miliona warszawiaków wygnano z miasta, które wkrótce potem zostało niemal w całości zrównane z ziemią.

Serwis Odeszli.pl przypomina tamten bezprecedensowy, największy w Europie akt oporu przeciwko nazistowskim okupantom. Publikujemy artykuły o powstaniu warszawskim , ale przede wszystkim prezentujemy sylwetki zmarłych bohaterów tamtych dni. Łatwo ich znaleźć – wystarczy w wyszukiwarce serwisu wpisać hasło „powstaniec warszawski", aby po chwili czytać i oglądać wspomnienia o nich.

Redakcja serwisu Odeszli.pl zachęca jednocześnie czytelników do samodzielnego tworzenia miejsc pamięci (czyli miejsc publikacji wspomnień) o swoich bliskich zmarłych - zarówno tych, którzy walczyli w Powstaniu Warszawskim, jak i wszystkich innych. Tutaj każdy może wyrazić swoje uczucia – miłości, tęsknoty, przywiązania, szacunku, pamięci – do najbliższych, których już między nami nie ma. Do stworzenia miejsca pamięci wystarczy wypełnić znajdujący się w serwisie formularz, podając takie informacje, jak: imię i nazwisko wspominanej osoby, jej data urodzin i śmierci. Niezbędnymi elementami do stworzenia miejsca pamięci są też treść wspomnienia oraz podpis. Więcej informacji - tutaj .