Wstecz

Dlaczego warto ubezpieczyć nagrobek bliskiej osoby

Wichura, ulewa czy wandale. Wystarczy naprawdę chwila, by nagrobek twojej bliskiej osoby został zniszczony. Koszt jego naprawy to dla ciebie niespodziewany wydatek. I to nie mały - bo może wynosić nawet kilka czy kilkanaście tysięcy.

Nagrobek upamiętnia nasze osoby bliskie, które już nie żyją. Zależy nam, aby wyglądał jak najlepiej, dlatego często zdobią go rzeźby czy kamienne wazony na kwiaty. Dbamy o najbliższe otoczenie – wokół wykładamy kostkę brukową, instalujemy ławeczkę. Wydajemy na to nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jednak nagrobek, jak każda budowla, narażony jest na wiele niebezpieczeństw. Nagłe zmiany pogody, pożar czy upadek drzewa podczas burzy mogą spowodować wiele szkód. Ponadto na cmentarzach wciąż zdarzają się akty wandalizmu i kradzieże – np. wazonów, nawet tych przymocowanych na stałe.

Ubezpieczenie nagrobka. Kupimy z ubezpieczeniem domu lub mieszkania

Każda naprawa zniszczonych elementów nagrobka to spory wydatek. Jednak możemy się przed tym zabezpieczyć i ochronić budżet domowy. Na przykład do ubezpieczenia domu czy mieszkania PZU Dom możemy dokupić ubezpieczenie nagrobka. Warto wiedzieć, że gdy kupimy pakiet ubezpieczeń, nasza składka ubezpieczeniowa będzie niższa. Możemy też kupić w PZU samo ubezpieczenie nagrobka. Wówczas składka na 12 miesięcy będzie wynosiła średnio ok. 200 zł.

Ubezpieczenie nagrobka. Kiedy może się przydać

Możemy ubezpieczyć grobowiec albo tradycyjny nagrobek, który składa się z płyty na cokole i tablicy z napisem. Ubezpieczenie obejmuje też rzeźby czy inne elementy ozdobne znajdujące się na nagrobku. Możemy rozszerzyć ochronę o  ławeczkę obok budowli i nawierzchnię, np. z kostki, wokół niej.

 Standardowo ubezpieczenie chroni nagrobek przed skutkami:

  • 16 zdarzeń losowych: ognia, pioruna, opadów, powodzi, śniegu i lodu, gradu, huraganu, zalania, lawiny, uderzenia pojazdu, upadku drzew lub masztów, eksplozji, trzęsienia ziemi, osuwania się ziemi, huku ponaddźwiękowego, upadku statku powietrznego,
  • dewastacji (np. gdy ktoś umyślnie zniszczy nagrobek),
  • kradzieży z włamaniem elementów przymocowanych na stałe (np. gdy ktoś oderwie i skradnie kamienny wazon).

Jeśli wybierzemy wariant Od Wszystkich Ryzyk, to na odszkodowanie możemy liczyć również w wielu innych sytuacjach, gdy nagrobek na przykład:

  • uszkodzi firma kamieniarska podczas budowy sąsiedniego grobu,
  • zniszczą zwierzęta leśne. 

Ubezpieczenie nagrobka. Kiedy możemy nie dostać odszkodowania

Są jednak takie sytuacje, w których ubezpieczenie nagrobka nie będzie działać. Oto niektóre z nich. Ubezpieczyciel nie odpowiada na przykład za to, że znicz, który palił się na płycie nagrobka, pękł i pobrudził kamień. Nie dostaniemy też odszkodowania, jeśli na nagrobek pęknie w skutek naturalnego osiadania terenu.   

Materiał promocyjny PZU

KONIEC MATERIAŁU PROMOCYJNEGO